LIFESTYLE

ବଦଳୁଥିବା ଋତୁ ସହିତ ନିଜକୁ ମଧ୍ୟ ବଦଳାନ୍ତୁ, ଏହି ଦିଗଗୁଡିକ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ଶୀତ ଋତୁ ଆସିଛି । ଏହି ସମୟରେ ନିଜ ପ୍ରତି ଅଧିକ ଯତ୍ନବନ ହେବା ଦରକାର । ଏହି ଋତୁରେ ନାନା ପ୍ରକାର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟାମାନ ଦେଖାଦିଏ । କିଏ କାଶେ ତ କିଏ ଛିଙ୍କେ ଆଉ କିଏ ଗଳା ଦରଜର ଶିକାର ହୁଏ । ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଲୋକ ଟଂସିଲଜନିତ ପୀଡା ମଧ୍ୟ ଭୋଗନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ଦରଜରେ କଷ୍ଟ ପାଆନ୍ତି । ଏସବୁ ତ ଛୋଟ ଛୋଟ ସମସ୍ୟା ଯାହାର ଉପଚାର ଘରେ ଅତି ସହଜରେ କରାଯାଇପାରେ । ମାତ୍ର ଏହି ସମୟରେ ଅନେକ ଗମ୍ଭୀର ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ଦେଖାଦିଏ । ଯେମିତି ଶ୍ଵାସ , ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ , ଇନଫ୍ଲୁଏଞ୍ଜା ଓ ହୃଦୟସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗ । ତେବେ ଏହି ସବୁ ସମସ୍ୟାରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଁ କେମିତି ସାବଧାନ ରହିବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା :-

  • ଶ୍ଵାସର ରୋଗ ହୋଇଥିଲେ ବାହାରକୁ ବେଶୀ ବାହାରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଜରୁରୀ ପଡିଲେ କାନ, ନାକ , ଗଳା ଓ ମୁଣ୍ଡ ଢାଙ୍କି ବାହାରକୁ ଯାଆନ୍ତୁ ।
  • ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠିଜନିତ ଯନ୍ତ୍ରଣା ହେଉଥିଲେ ଉଚିତ ବ୍ୟାୟମ କରନ୍ତୁ ଓ ଯଥାସାଧ୍ୟ ନିଜକୁ ଗରମ ରଖନ୍ତୁ ।
  • ଶୀତଦିନେ ତ୍ଵଚା ଶୁଷ୍କ ହୋଇଯାଉଥିଲେ ଗାଧୋଇ ସାରି ତୁରନ୍ତ ନଡିଆ ତେଲ କିମ୍ବା କୌଣସି ଭଲ ବ୍ରାଣ୍ଡର ବଡି ଲୋଶନ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ।
  • ଉଚ୍ଚାରକ୍ତଚାପର ଶିକାର ହୋଇଥିଲେ ନିୟମିତ ବ୍ୟାୟମ କରନ୍ତୁ , ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତୁ ଓ ଖାଦ୍ୟରେ ଲୁଣ କମ ଖାଆନ୍ତୁ ।
  • ଶୀତଦିନେ କିଛି ଲୋକ ଅବସାଦର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ସମୟ କଅଁଳ ଖରାରେ ବସନ୍ତୁ ଓ ଆବଶ୍ୟକୀୟ ପରିମାଣରେ ଶୁଅନ୍ତୁ ।
  • ଶୀତଦିନେ ବେଳେ ବେଳେ ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରା ଯଥେଷ୍ଟ କମିଯାଏ । ଫଳରେ ବେଳେ ବେଳେ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇଥାଏ । ଏଣୁ ସତର୍କ ରୁହନ୍ତୁ । ସକାଳ ଥଣ୍ଡା ପବନରେ ଅଧିକ ବାହାରେ ବୁଲାନ୍ତୁ ନାହିଁ ଓ ଗରମ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ।

 

ପଢନ୍ତୁ, ଟ୍ରାଫିକ ଭିଡ଼ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ନିମନ୍ତେ ରାଜଧାନୀ ଭୁବନେଶ୍ୱରର ମୁଖ୍ୟ ରାସ୍ତାରେ ନିର୍ମାଣ ହେବ ସମାନ୍ତରାଳ ରାସ୍ତା

Related posts

ବ୍ରେକଅପ ପରେ ଆପଣ ଅବସାଦରେ ରହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଉପାୟ

ENO Beuro

ଚର୍ମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ପୁରୁଷଙ୍କ ତୁଳନାରେ ମହିଳା ମାନେ ଅଧିକ ସୁସ୍ଥ

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More