CULTURES

୧୫ ଦିନ ଧରି ଚାଲିଥିବା ଆଦିବାସୀ ମେଳା ଶେଷ ଦିନରେ ପହଞ୍ଚିଛି

ଶେଷ ଦିନରେ ଆଦିବାସୀ ମେଳା

ଦୀର୍ଘ ୧୫ ଦିନ ଧରି ରାଜଧାନୀର ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆଠାରେ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ମେଳା ଚାଲିଥିବାବେଳେ  ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ପ୍ରସ୍ତୁତ ସାମଗ୍ରୀ କିଣି ଓ ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇ ବେଶ ଆନନ୍ଦିତ ହେଉଥିବା ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ପୁଣି ଏକବର୍ଷ ଅପେକ୍ଷା କରିବାକୁ ପଡିବ । ଆଗରୁ ଏହି ମେଳା ଆଦିବାସୀ ପଡିଆରେ ହେଉଥିବା ବେଳେ ଚଳିତ ବର୍ଷ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ପଡିଆରେ ହୋଇଛି ଜାନୁଆରୀ ୨୬ ତାରିଖରୁ ଚାଲିଥିବା ଏହି ଆଦିବାସୀ ମେଳା ଆଜି ଅନ୍ତିମ ପର୍ୟ୍ୟାୟରେ ପହଂଚିଛି ।

ବର୍ଷକୁ ଗୋଟିଏ ଥର ବସୁଥିବା ଏହି ମେଳାରେ ଗତକାଲି ସଂଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ସାଢେ ୬ କୋଟିର କାରବାର ହୋଇଥିବାବେଳେ ଆଜି ଶେଷ ଦିନରେ ଏହା ୧୦ କୋଟି ଛୁଇଁବାର ଆଶା ରଖାଯାଇଛି । ପଡିଆ ସାରା ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଘର ଓ ଚଳଣିର ବାସ୍ନା ମିଳୁଥିବାବେଳେ  ରାଜଧାନୀ ବାସୀଙ୍କୁ ଦୀର୍ଘ ୧୫ ଦିନ ଧରି ଆକୃଷ୍ଟ କରି ଆସୁଥିବା ଏହି ପରିବେଶ ଆଜି ଶେଷଦିନରେ ପହଂଚିଛି ।

୧୫ ଦିନ ଧରି ରାଜଧାନୀ ବାସିନ୍ଦାଙ୍କୁ ବିଭିନ୍ନ ଜଙ୍ଗଲଜାତ ଦ୍ରବ୍ୟ ସହ ବହୁ ଔଷଧୀୟ ଚେରମୂଳି ଯୋଗାଇ ଥିଲେ ଆଦିବାସୀମାନେ । ତେବେ ସେମାନେ ଫେରିବା ବେଳେ ରାଜଧାନୀବାସୀଙ୍କୁ ଆଦିବାସୀଙ୍କ ଚଳଣିର ବାସ୍ନା ଦେଇଯିବା ସହ ସହରୀ ସଭ୍ୟତାର କିଛି ଅନୁଭୂତି ସାଂଗରେ ନେଇ ନିଜ ନିଜ ସ୍ଥାନକୁ ବାହୁଡି ଯିବେ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ବଲିଉଡ ଅଭିନେତା ଜିତେନ୍ଦ୍ରଙ୍କ ନାଁରେ ଦୁଷ୍କର୍ମ ଅଭିଯୋଗ ଆଣିଲେ ସମ୍ପର୍କୀୟ ଉଉଣୀ

Related posts

ଆଜି ହେଉଛି ପବିତ୍ର ଧନ୍‌ତେରସ,ସୁନା ଦୋକାନରେ ଲାଗିଛି ଗ୍ରାହକମାନଙ୍କ ଭିଡ଼

ENO Beuro

ଆଜି ପବିତ୍ର ବଡଦିନ,ଉତ୍ସବ ମୁଖରିତ ଭୁବନେଶ୍ୱର ଚର୍ଚ୍ଚ

ENO Beuro

ଶେଷ ହେଲା ଦଶହରା,ଆଜି ଧରାପୃଷ୍ଠରୁ ବିଦାୟ ନେବେ ମା’

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More