CULTURES

ଆଜି ପବିତ୍ର ବଡଓଷା , ଧବଳେଶ୍ଵର ସମେତ ଅନେକ ଶୈବ ପୀଠରେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା

ଆଜି ପବିତ୍ର ବଡଓଷା । କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ଚତୁର୍ଦ୍ଦଶିରେ ଏହି ଓଷା ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏ ବ୍ରତ ପ୍ରଭୁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟରେ ପାଳନ ହୁଏ । ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହିତ ଏହି ବ୍ରତ ପାଳନ କଲେ ସମସ୍ତ ମନୋକାମନା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ ରହିଛି । ଉକ୍ତ ଓଷାରେ ଏକ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ଭୋଗ ପ୍ରଭୁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଲାଗି କରାଯାଏ । ଯାହାର ନାମ ‘ ଗଜମଣ୍ଡା ‘ ବା ‘ଗଜପିଠା’ । ଏହି ପିଠା ଧଳା ରଙ୍ଗର । ପ୍ରଭୁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କୁ ଧଳା ରଙ୍ଗ ପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବାରୁ ଏହି ଦିନ ଏହି ପିଠା ଭୋଗ ରୂପେ ଲାଗି କରାଯାଏ ।

ବ୍ରତାଧାରୀମାନେ ପୂର୍ବଦିନ ବା ବଡଓଷାର ପୂର୍ବଦିନ ଏକବାର ପାଳନ କରନ୍ତି । ଏହାର ଅର୍ଥ ଏହି ଦିନ ବ୍ରତାଧାରୀମାନେ ଦିନରେ ମାତ୍ର ଥରଟିଏ ଭୋଜନ କରନ୍ତି ଓ ଏହି ଖାଦ୍ୟ ସାତ୍ଵିକ ହୋଇଥିବା ଅନିର୍ବାର୍ଜ୍ୟ । ପରଦିନ ବା ବଡଓଷା ଦିନ ସକାଳୁ ସ୍ନାନ ସାରି ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରନ୍ତି । ଶ୍ରଦ୍ଧାର ସହିତ ପୁରା ଦିନ ନିର୍ଜଳା ବ୍ରତ ପାଳନ କରନ୍ତି । ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ‘ଗଜମଣ୍ଡା’ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତି । ଏହି ପିଠାକୁ ପ୍ରଭୁ ଧବଳେଶ୍ଵରଙ୍କ ପାଖରେ ଭୋଗ ଲାଗନ୍ତି ଓ ନିଜ ମନସ୍କାମନାକୁ ଜାଣନ୍ତି । ଏହାପରେ ଉକ୍ତ ଭୋଗକୁ ସେବନ କରନ୍ତି । ଏହି ବିଧିରେ ବ୍ରତ ପାଳନ କଲେ ପ୍ରଭୁ ଧବଳେଶ୍ଵର ସମସ୍ତ ପାପ ନାସ କରି ମନୋକାମନା ପୂରଣ କରନ୍ତି ।

ବଡଓଷା ଦିନ କଟକସ୍ଥିତ ଧବଳେଶ୍ଵର ପୀଠରେ ଅନେକ ଭକ୍ତ ଓ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ଦର୍ଶନ ନିମନ୍ତେ ଆସନ୍ତି । କେବଳ ଧବଳେଶ୍ଵର ନୁହେଁ ପ୍ରାୟ ସମସ୍ତ ଶୈବପୀଠରେ ଏହି ଦିନ ଶ୍ରଦ୍ଧାଳୁ ମାନଙ୍କ ଭିଡ ଲାଗି ରହେ ।

ଆଜି ପବିତ୍ର ବଡଓଷା , ଧବଳେଶ୍ଵର ସମେତ ଅନେକ ଶୈବ ପୀଠରେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା

ପଢନ୍ତୁ, ୨ ନଭେମ୍ବର, ଗୁରୁବାର – ରାଶିଫଳ

Related posts

ଆଜି ପବିତ୍ର ଦେବସ୍ନାନ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା,ସ୍ନାନ ମଣ୍ଡପରେ ଦିବ୍ୟସ୍ନାନ କରିବେ ଚତୁର୍ଦ୍ଧା ବିଗ୍ରହ

ENO Beuro

ପଇସା ଦେଇ ଜଗାକୁ ଦେଖିବେ,ଅନ୍‌ଲାଇନରେ ବିକ୍ରି ହେବ ଦର୍ଶନ ଟିକେଟ

ENO Beuro

ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ପୀଠରେ ଆଜି ପାଳନ ହେଉଛି ପବିତ୍ର “ତୁଳସୀ ବିବାହ”

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More