EnewsOdia.Com

ଆଜି ବଜେଟ୍‌ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ୍‌

କେନ୍ଦ୍ର ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଲାଲ ‘ବହିଖାତା’ ଉପରେ ସାରା ଦେଶର ନଜର।  ଶନିବାର କେନ୍ଦ୍ର ସରକାର ୨୦୨୦-୨୧ ଆର୍ଥିକବର୍ଷ ନିମନ୍ତେ ସାଧାରଣ ବଜେଟ୍‍ ଉପସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି। ସଂସଦରେ ଅର୍ଥ ମନ୍ତ୍ରୀ ନିର୍ମଳା ସୀତାରମଣ ଏହି ବଜେଟ୍‍ ଆଗତ କରିବେ। ଶୁକ୍ରବାରଠାରୁ ସଂସଦର ବଜେଟ୍‍ ଅଧିବେଶନ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବାବେଳେ ଅର୍ଥନୈତିକ ସର୍ଭେ ରିପୋର୍ଟ ପ୍ରକାଶ ପାଇଛି। ଏନ୍‍ଡିଏ ନେତୃତ୍ୱାଧୀନ ମୋଦୀ ୨.୦ ସରକାରଙ୍କ ଚଳିତ କାର୍ଯ୍ୟକାଳରେ ଏହା ହେଉଛି ପୂର୍ଣ୍ଣ ବଜେଟ୍‍। ସରକାର ଗଢିବାର ୭ମାସ ମଧ୍ୟରେ ନୀତି ନିର୍ଦ୍ଧାରଣ ଏବଂ ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତିକୁ ସଜାଡିବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ​ମୋଦୀ ସରକାରଙ୍କ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଦ୍ବିତୀୟ ସୁଯୋଗ କୁହାଯାଇପାରେ।

ସମ୍ପ୍ରତି ଦେଶରେ ମାନ୍ଦାବସ୍ଥା ଲାଗି ରହିଥିବାରୁ ସରକାର ଚଳିତ ବଜେଟରେ ଚାହିଦା​‌ରେ ବୃଦ୍ଧି ଉପରେ ଅଧିକ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବେ। ଏହାଛଡା ନିର୍ମଳା ବଜେଟ୍‌ରେ କେତେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଟିକସ ହ୍ରାସ ଉପ​ରେ ଜୋର ଦେବା ଅନୁମାନ କରାଯାଉଛି। ଶନିବାର ସ୍ଥାନୀୟ ସମୟ ସକାଳ ୧୧ ଟାରେ ଅର୍ଥମନ୍ତ୍ରୀ ସଂସଦରେ ବ‌େ‌ଜଟ୍‌ ଆଗତ କରିବେ। କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ତୃତୀୟ ଥର ପାଇଁ ସରକାର ଏଥର ବିତ୍ତୀୟ ନିଅଣ୍ଟ କ୍ଷେତ୍ରରେ ରଖିଥିବା ଧାର୍ଯ୍ୟଲକ୍ଷ୍ୟ ହାସଲ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ବ ଦେବେ ବୋଲି ଅର୍ଥନୀତିଜ୍ଞମାନେ ଆକଳନ କରିଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ: ଲାଇଫ ଲାଇନ୍ ପାଇଲେ ନିର୍ଭୟା ଦୋଷୀ, ଘୁଞ୍ଚିଲା ଫାଶୀ ତାରିଖ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଆରମ୍ଭ ହେଲା ବାଲିଯାତ୍ରା, ଆଠ ଦିନ ଦୁଲୁକିବ କଟକ

Ratnamani Maharana

ବୋର୍ଡ କହିଲା ଭାଇରାଲ ହୋଇନି ମାତୃଭାଷା ପ୍ରଶ୍ନପତ୍ର

Ratnamani Maharana

କରୋନା ପାଇଁ ଚୀନରେ ବଢିଚାଲିଛି ଛାଡପତ୍ର ମାମଲା

Ratnamani Maharana

ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ ବଦଳରେ ପେଟପୂରା ଆହାର

Ratnamani Maharana

ଦୀପାବଳିରେ ନାହିଁ ବର୍ଷା ଭୟ

Ratnamani Maharana

ପରଲୋକରେ ପୂର୍ବତନ ନିର୍ବାଚନ କମିଶନର ଟିଏନ୍‌ ଶେଷନ୍‌

Ratnamani Maharana