CULTURES

ଆଜି ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ, ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନମାନେ ନୂଆ ବସ୍ତ୍ର ପିନ୍ଧି ହେଉଛନ୍ତି ପଢୁଆଁ

ଆଜି ହେଉଛି ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ। ଏହି ଅବସରରେ ପରିବାରର ଜ୍ୟେଷ୍ଠ ସନ୍ତାନର ଶୁଭ ମନାସି ପୂଜାବିଧି ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥାଏ। ଏଣ୍ଡୁରି ପିଠା ହେଉଛି ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀର ବିଶେଷତ୍ୱ। ଏହି ପିଠା ପାଇଁ ହଳଦୀପତ୍ରର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ଅନ୍ୟ ଏକ ବିଶେଷତ୍ୱ ।

prathamastami

ପିଠା ପ୍ରସ୍ତୁତ ପରେ ବୃନ୍ଦାବତୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଘରର ବଡମାନଙ୍କୁ ଚନ୍ଦନ ସିନ୍ଦୁର ଦେଇ ପୂଜା କରାଯାଏ । ଘରଦ୍ୱାର ଲିପାପୋଛା ସାଙ୍ଗକୁ ମୁରୂଜ ପକାଇ ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା କରାଯାଏ । ପୂଜା କରାଯାଇ ଏଣ୍ଡୁରି ପିଠା ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଇଥାଏ। ମାର୍ଗଶୀର ମାସ ଅଷ୍ଟମୀ ତିଥିରେ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଓଡିଆଙ୍କ ଘରେ ପାଳିତ ହୋଇଥାଏ ପ୍ରଥମାଷ୍ଟମୀ ପୂଜା ।

ପରଂପରା ଅନୁସାରେ ଏହିଦିନ ମାମୁଁମାନେ ନୂଆ ଲୁଗା , ମିଷ୍ଟାନ୍ନ ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସାମଗ୍ରୀ ସହ ଭଣଜା ଭାଣିଜୀଙ୍କ ଘରକୁ ଯାଇ ପଢୁଆଁ କରନ୍ତି ସେଥିପାଇଁ ମାମୁଁଙ୍କୁ ଶ୍ରଦ୍ଧା ପରିହାସରେ ଅଷ୍ଟମୀ ବନ୍ଧୁ ବୋଲି କୁହନ୍ତି ।

ପଢନ୍ତୁ; ଶୀତରେ ଗୋଡ଼ ଫାଟୁଛିକି ? ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହି ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବାପାଇଁ କିଛି ଟିପ୍ସ

Related posts

ଅାଜି ଶ୍ରୀଜିଉଙ୍କ ବନକଲାଗି,୪ ଘଣ୍ଟା ବନ୍ଦ ରହିବ ଦର୍ଶନ

ENO Beuro

ଆଜି ପବିତ୍ର ହେରା ପଞ୍ଚମୀ,ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଠାକୁରାଣୀ ଭାଙ୍ଗିବେ ନନ୍ଦିଘୋଷ କାଠ ରଥ

ENO Beuro

ଆଜି ପବିତ୍ର ବଡଓଷା , ଧବଳେଶ୍ଵର ସମେତ ଅନେକ ଶୈବ ପୀଠରେ ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ପୂଜାର୍ଚ୍ଚନା

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More