31 C
Bhubaneswar
October 26, 2020
EnewsOdia.Com
ଜୀବନଚର୍ଯ୍ୟା

ଟମାଟୋ ସୁପ୍ ପିଇଲେ ମିଳିଥାଏ ରୋଗ ପ୍ରତିଶେଧକ ଶକ୍ତି

ଶୀତ ଦିନ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ହିଁ ଟମାଟୋ ସୁପ୍ ର ଚାହିଦା ବଢିଯାଏ । ଟମାଟୋ ସୁପ୍ ରେ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣର ଭିଟାମିନ୍ ଓ କ୍ୟାଲସିୟମ୍ ଥିବାରୁ ଏହା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ ବହୁତ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

ଟମାଟୋ ସୁପ୍ ଯେ କେବଳ ସ୍ୱାଦିଷ୍ଟ ତାହା ନୁହେଁ ଏହା ଆମ ଶରୀରର ଅନେକ ଉପକାର ମଧ୍ୟ କରିଥାଏ । ଟମାଟୋ ସୁପ୍ରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଇ, ସି ସହିତ ଅନେକ ଅତିଆବଶ୍ୟକ ପୋଷକ ତତ୍ୱ ଭରି ରହିଥାଏ ।

ବ୍ଳଡ୍-ସରକ୍ୟୁଲେସନ ରେ ସୁଧାର ଆଣେ

ଟମାଟୋ ସୁପ୍ ରେ ସେଲେନିୟମ ରହିଥାଏ ଯାହା ଆମ ଶରୀରରେ ବ୍ଳଡ୍-ସରକ୍ୟୁଲେସନ କୁ ଠିକ୍ କରିବା ସହିତ ଏନିମିଆ କୁ ରୋକିବାରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଓଜନ କମାଇବାରେ ସହାୟକ

ଓଜନ କମାଇବା ଡାଇଟ୍ ରେ ଟମାଟୋ ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଥାଏ । ଟମାଟୋ ସୁପ୍ ରେ ଫାଇବର ଓ ଜଳ ଭରପୁର ହୋଇ ରହିଥିବାରୁ, ଏହା ସେବନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଭୋକ କମ୍ ଲାଗିଥାଏ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ପରୋକ୍ଷରେ ଆମ ଶରୀରର ଓଜନ କମ୍ ହୋଇଥାଏ ।

ଡାଇବେଟିସ୍ ରେ ଉପକାରି

ଡାଇବେଟିସ୍ ବା ମଧୁମେହ ରୋଗୀ ଟମାଟୋ ସୁପ୍ ପିଇବା ଦ୍ୱାରା ତାଙ୍କ ଶରୀରର ବ୍ଳଡ୍-ସୁଗାର ରେଗୁଲେସନ ଠିକ୍ ଭାବରେ ହୋଇଥାଏ । ଟମାଟୋ ସୁପ୍ ରେ କ୍ରୋମିୟମ୍ ଥିବାରୁ ଏହା ବ୍ଳଡ୍-ସୁଗାର ରେଗୁଲେସନ ରେ ସାହାର୍ଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

କ୍ୟାନସରର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ କରିଥାଏ

ଟମାଟୋ ସୁପ୍ରେ ଲାଇକୋପିନ୍ ଓ କେରୋଟିନାୟଡ୍ ରହିଥାଏ ଯାହା ପୁରୁଷ ଓ ମହିଳା ଉଭୟଙ୍କ କ୍ୟାନସର ରୋଗର ସମ୍ଭାବନାକୁ କମାଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ: ‘ଫ୍ଲୁ’ ରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟ

Related posts

ଶୀତଦିନେ ଗରମ ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ: ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି

Ratnamani Maharana

ଘରେ ମୂଷାଙ୍କ ପ୍ରାଦୁର୍ଭାବ ବଢୁଥିଲେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପାୟ

Ratnamani Maharana

ବାନ୍ତିର ଘରୋଇ ଉପଚାର

Ratnamani Maharana

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More