News

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଖେଚୁଡିକୁ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଛି

ଖାଦ୍ୟ ପଦାର୍ଥ ହିସାବରେ ଖେଚୁଡି ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ପରିଚିତ ନାମ । ଏହା ସୁସ୍ଵାଦୁ ସହିତ ପୁଷ୍ଟିକର ମଧ୍ୟ । ନିକଟ ଅତୀତରେ ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଖେଚୁଡି ଆମ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ପାଇଛି । ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତର ଘରେ ଘରେ ଖେଚୁଡି ଏକ ଲୋକପ୍ରିୟ ଖାଦ୍ୟ । ଏହା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା ଯେପରି ସହଜ, ଖାଇବାକୁ ମଧ୍ୟ ସେମିତି ସ୍ବାଦଯୁକ୍ତ । ଦିଲ୍ଲୀରେ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଥିବା ବିଶ୍ଵ ଖାଦ୍ୟ ମେଳାରେ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ରୋଷେଇଆ ସଂଜୀବ କପୁରଙ୍କ ତତ୍ବାବଧାନରେ ଆଜି ୮୦୦ କିଲୋଗ୍ରାମ ଖେଚୁଡି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି ।  ଭାରତର ପ୍ରାୟ ସବୁ ରାଜ୍ୟର ଅଗଣିତ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ କାହିଁକି ମିଳିଲା ଖେଚୁଡିକୁ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ମାନ୍ୟତା, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ।

ଖେଚୁଡି ଏକ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ । ତେଲ କିମ୍ବା ଶରୀରପ୍ରତି କ୍ଷତିକାରକ କୌଣସି ମସଲାର ବ୍ୟବହାର ଏଥିରେ କରାଯାଏ ନାହିଁ । ସଂସ୍କୃତ ଶବ୍ଦ ଖିଚ୍ଚରୁ ହିଁ ଖେଚୁଡି ନମିତ, ଖିଚ୍ଚ ର ଅର୍ଥ ଆୟୁର୍ବେଦିକ ପଥି । ଏହା ବିଷୟରେ ଚରକ ସଂହିତାରେ ମଧ୍ୟ ଲିଖିତ ଅଛି । ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ଭଗବାନଙ୍କ ପାଖରେ ଭୋଗ ରୂପେ ଲାଗି କରାଯାଏ ।

ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ କଥା ହେଲା , ଏହା ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାରତୀୟ ଶୈଳୀରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ । ଏଥିରେ ମୋଗଲମାନଙ୍କର କୌଣସି ଛାପ ନାହିଁ । ଏହାକୁ ନିଜ ମନ ମୁତବକ ପଣିଆ ଓ ଶୁଖିଲା ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଇପାରେ । ଖେଚୁଡିର ମୂଳ ପ୍ରଣାଳୀ ସାହାଯ୍ୟରେ ହାଇଦ୍ରାବାଦୀ ମୁସଲିମ ବିରିୟାନୀ ଓ ଦକ୍ଷିଣ ଭାରତୀୟ ପୋଙ୍ଗଲ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରାଯାଏ ।

ଭାରତ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ଵାରା ଖେଚୁଡିକୁ ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟର ମାନ୍ୟତା ପ୍ରାପ୍ତି ହୋଇଛି

ପଢନ୍ତୁ, ଏଣିକି ଜରିମାନା ନୁହଁ ବାଇକ ଜବତ ହେବ, ନିୟମ ନମାନିଲେ ମାମଲା ଯିବ କୋର୍ଟକୁ

Related posts

ଶିଶୁ ଯୌନ ଶୋଷଣ, ଦୁଷ୍କର୍ମ ଓ ନିର୍ଯାତନା ରୋକିବାକୁ ଡବ୍ଲ୍ୟୁଭିଆଇ ପକ୍ଷରୁ ଜାତୀୟ ଅଭିଯାନ

ENO Beuro

ଓଡିଶା ସମେତ ୧୪ଟି ରାଜ୍ୟରେ ଝଡତୋଫାନ ସମ୍ଭାବନା, ସତର୍କ କଲା ପାଣିପାଗ ବିଭାଗ !

ENO Beuro

ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଡୋର ନ ଖୋଲିବାରୁ ଶିଶୁର ମୃତ୍ୟୁ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More