News

୪୮ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ମହଙ୍ଗା, ରେଳବାଇ ଆଣିଲା “ସୁପରଫାଷ୍ଟ” ଶୁଳ୍କ

୪୮ ଟି ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କଲେ ଏଣିକି ଯାତ୍ରୀଙ୍କୁ ଅଧିକ ଟଙ୍କା ଗଣିବାକୁ ପଡିବ । ଏହିସବୁ ମେଲ ଓ ଏକ୍ସପ୍ରେସ ଟ୍ରେନଗୁଡିକର ଭଡା ବୃଦ୍ଧି କରାଯାଇଛି । ଆର୍ଥିକ ସଙ୍କଟ ଦେଇ ଗତି କରୁଥିବା ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇ ଉକ୍ତ ଟ୍ରେନ ଗୁଡିକୁ “ସୁପରଫାଷ୍ଟ” ଟ୍ରେନ ଭାବେ ବିକଶିତ କରିଛି । ଫଳରେ ଏହା ଉପରେ ରେଳବାଇ ଭଡା ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ଘଟାଇଛି । ନଭେମ୍ବର ୧ ରୁ ଲାଗୁ ହେଇଥିବା ନୂଆ ସମୟ ସାରଣୀରୁ ଏହା ଜାଣିବାକୁ ମିଳିଛି ।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ଟ୍ରେନଗୁଡିକୁ “ସୁପରଫାଷ୍ଟ” ଟ୍ରେନ ଭାବେ ଯଦିଓ ବିକଶିତ କରାଯାଇଛି । ଏଗୁଡିକ ଠିକ ସମୟରେ ଚଳାଚଳ କରିବା ନେଇ ଗ୍ୟାରେଣ୍ଟି ନାହିଂ ବୋଲି ଏକ ସୂତ୍ରରୁ ଜଣାଯାଇଛି । ଚଳିତ ଶୀତରୁତୁରେ ସମସ୍ତ ଉତ୍ତରଗାମୀ ଟ୍ରେନ ଚଳାଚଳ ବିଳମ୍ବ ହେବାକୁ ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ରଖି ଏହି ନୂଆ ଶୁଳ୍କ ଲାଗୁ କରାଯାଇଛି । ବର୍ତ୍ତମାନ ରାଜଧାନୀ, ଦୁରନ୍ତୋ ଓ ଶତାବ୍ଦୀ ଭଳି ଏକାଧିକ ପ୍ରିମିୟମ ଟ୍ରେନ ସେବା ନିୟମିତ ଭାବେ ବିଳମ୍ବିତ ହେଉଛି ।

ସୂତ୍ର ମୁତାବକ ସୁପରଫାଷ୍ଟକୁ ପରିବର୍ତ୍ତିତ ହୋଇଥିବା ୪୮ଟି ଟ୍ରେନରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ନୂତନତ୍ଵ ଅଣାଯାଇନାହିଂ । ଏଥିରେ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ନିମନ୍ତେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ଵତନ୍ତ୍ର ସୁବିଧା ମଧ୍ୟ କରାଯାଇନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସ୍ଳିପର ନିମନ୍ତେ ୩୦ ଟଙ୍କା ଅଧିକ ଗଣିବାକୁ ପଡିବ । ସେହିପରି ଦ୍ଵିତୀୟ ଶ୍ରେଣୀ ଓ ତୃତୀୟ ଏସି ନିମନ୍ତେ ୪୫ ଟଙ୍କା ଭଡା ବଢିଥିବା ବେଳେ ଏସି ପ୍ରଥମ ଶ୍ରେଣୀ ନିମନ୍ତେ ଅଧିକ ୭୫ ଟଙ୍କା ଗଣିବେ ଯାତ୍ରୀ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଦ୍ଵାରା ରେଳବାଇ ଅତିରିକ୍ତ ୭୦ କୋଟି ଟଙ୍କାର ରାଜସ୍ୱ ଆଯ କରିବ । ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ୪୮ଟି ଟ୍ରେନକୁ ସୁପରଫାଷ୍ଟରେ ପରିଣତ କରାଯିବା ଫଳରେ ଏହି ପ୍ରକାର ଟ୍ରେନ ସଂଖ୍ୟା ୧,୦୭୨ ରେ ପହଞ୍ଚିଛି ।

୪୮ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ମହଙ୍ଗା, ରେଳବାଇ ଆଣିଲା “ସୁପରଫାଷ୍ଟ” ଶୁଳ୍କ   ୪୮ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା ମହଙ୍ଗା, ରେଳବାଇ ଆଣିଲା “ସୁପରଫାଷ୍ଟ” ଶୁଳ୍କ

ପଢନ୍ତୁ, ଚକଡା ଓ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ରୋଗପୋକ ଆକ୍ରମଣରେ ଫସଲ ହରାଇଥିବା ଚାଷୀଙ୍କୁ କ୍ଷତିପୂରଣ ମିଳିବ

Related posts

ଆମେରିକାର ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଟ୍ରମ୍ପ୍‌ଙ୍କ ନୂତନ ନିୟମ:ପ୍ରବାସ ବାସ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା-ଭିତ୍ତିକ ଭିସା

ENO Beuro

ଦିଲ୍ଲୀ ଏମ୍ସରେ ଜଗା ବଳିଆଙ୍କୁ ଭେଟିଲେ ଓଡିଶା ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ, ଉଭୟ ଏବେ ବିପଦମୁକ୍ତ

ENO Beuro

କୋଚିରେ ଖୋଲିଛି ଦେଶର ପ୍ରଥମ କିନ୍ନରଙ୍କ ସ୍କୁଲ,ଅଧାରୁ ପାଠ ଛାଡ଼ୁଥିବା କିନ୍ନରଙ୍କୁ ମିଳିବ ଶିକ୍ଷାର ସୁଯୋଗ!

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More