LIFESTYLE

୫ଟି ଭୟଙ୍ଗର ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ ;ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡର କେତେକ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢ଼ାଇବା ପାଇଁ ଅନେକ  ଲୋକମାନେ ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ ଓ ଧନିଆ ପତ୍ରକୁ ବ୍ୟବହାର କରିଥାନ୍ତି । କୁହାଯାଏ ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦ ବଢାଇବା ପାଇଁ ଧନିଆ ପତ୍ର ବେଶ ଉପଯୋଗୀ ଅଟେ  । ଧନିଆପତ୍ରରେ ଥାଏ ଅପୂର୍ବ ମହକ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ? ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡରେ ଫାଇବର, କ୍ୟାଲସିୟମ, ଆଂଟି ଅକ୍ସିଡେଂଟ ଭରପୂର ମାତ୍ରାରେ ରହିଛି । ଯାହାଦ୍ୱାରା ପେଟ ସମସ୍ୟା, ଏସିଡିଟି ଓ ଗ୍ୟାସ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିବାରେ ସହାୟତା ହୋଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୟୁରିନ ଇଂଫେକସନ, ବ୍ଲଡ ସୁଗାର ଭଳି ରୋଗକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିହୁଏ । ସେଥିପାଇଁ ଅନେକ ଦେଶରେ ଧନିଆ ଗଛକୁ ଆଂଟି ଡାଇବେଟିସ ଗଛ ନାମରେ ଜାଣନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଧନିଆ ପାଉଡରର କେତେକ ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ ;

ପେଟ ଜଳାପଡା କରୁଥିଲେ ,ଅଳ୍ପ କିଛି ଜିରା ଓ ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ ନେଇ ପେଷ୍ଟ ତିଆରି କରନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ଜଳ ନେଇ ମିଶାଇ ପେଷ୍ଟରେ ମିଶାନ୍ତୁ । ଏହାଦ୍ୱାର ପେଟରେ ହେଉଥିବା ଜଳପଡା ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରେ ।

ଯଦି ଆପଣ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗ ରେ ପୀଡିତ ଅଛନ୍ତି ତାହାଲେ ,  ଆପଣ ଧନିଆ ପାଉଡରକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଖାଇବେ, ତେବେ ଆପଣ ସଂକ୍ରମଣ ରୋଗରୁ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ ।

ଦୁର୍ବଳତା ଲାଗିଲେ ମଧ୍ୟ ରାତିରେ ଧନିଆ ତଥା ଅଁଳା ଗୁଣ୍ଡକୁ ପାଣିରେ ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ । ସକାଳୁ ଏହି ପାଣିକୁ ପିଅନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଦୁର୍ବଳ ଲାଗୁଥିଲେ ଆପଣ ସୁସ୍ଥ ମନେ କରିବେ ।

ପାଚନ ସମସ୍ୟା ଥିଲେ  ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡରେ ଅଳ୍ପ ମାତ୍ରାର ହେଙ୍ଗୁ ଓ କଳା ଲୁଣ ନେଇ ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ । ତା’ପରେ ଏହି ପାଣିକୁ ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା କୋଷ୍ଠକାଠିନ୍ୟ, ଝାଡାବାନ୍ତି, ଗ୍ୟାସ ଭଳି ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କର ବ୍ଲଡ ସୁଗାର ଅଛି କି , ତାହାଲେ ଧନିଆ ଗୁଣ୍ଡ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା  – ଶରୀରର ସୁଗାର ସ୍ତରକୁ କମ କରି ଇନସୁଲିନ ମାତ୍ରାକୁ ବଢାଇଥାଏ ଧନିଆ ପାଉଡର । ଯାହା ଫଳରେ ଶରୀରର ବ୍ଲଡ ସୁଗାର ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ରହିଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଭୋଜନ ସମୟରେ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଭଲ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଜୁନିଅର ବିଶ୍ୱକପ : ଜିମ୍ବାଓ୍ବେକୁ ୧୦ ଉଇକେଟରେ ହରାଇଲା ଭାରତ

Related posts

ଆକର୍ଷଣୀୟ ଲୁକ୍‌ ଦେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ ସୋରିଷ ତେଲ

Ratnamani Moharana

ହଳଦି ମିଶ୍ରିତ କ୍ଷୀର ପିଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ ରୋଗ ଭଲ ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ?

ENO Beuro

ନିଜ ମନ ପସନ୍ଦ ଝିଅର ଫୋନନମ୍ବର ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଜାଣି ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଟିପ୍ସ 

ENO Beuro

2 comments

Leave a Comment