ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ପୀଠରେ ଆଜି ପାଳନ ହେଉଛି ପବିତ୍ର "ତୁଳସୀ ବିବାହ"

ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ପୀଠରେ ଆଜି ପାଳନ ହେଉଛି ପବିତ୍ର “ତୁଳସୀ ବିବାହ”

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଅନୁସାରେ , କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଶୁକ୍ଲପକ୍ଷ ଏକାଦଶୀ କିମ୍ବା ଦ୍ଵାଦଶୀରେ ପାଳିତ ହୁଏ ତୁଳସୀ ବିବାହ ପର୍ବ । ପୁରାଣ କହେ , ତୁଳସୀ ଦେବୀଙ୍କୁ ବିଷ୍ଣୁ ପ୍ରିୟା କୁହାଯାଏ । ତେଣୁ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜାରେ ତୁଳସୀ ପତ୍ରର ପ୍ରୟୋଗକୁ ଅନିର୍ବାର୍ଯ୍ୟ ମନେକରାଯାଏ ।

ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଶ୍ରୀବିଷ୍ଣୁ ସ୍ୱରୂପ ଶାଳଗ୍ରାମ ଓ ତୁଳସୀଙ୍କ ମିଳନ ପର୍ବକୁ ତୁଳସୀ ବିବାହ କୁହାଯାଏ । ଏହି ପବିତ୍ର ଉତ୍ସବରେ ତୁଳସୀ ଓ ଶାଳଗ୍ରାମଙ୍କର ପୂର୍ଣ ବୈଦିକ ରୀତିରେ ବିବାହ ସମ୍ପର୍ଣ କରାଯାଏ । ପଦ୍ମ ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ , ଏକାଦଶୀରେ ତୁଳସୀ ବିବାହ ଶୁଭ ଅଟେ ।

ଏ ଅବସରରେ ତୁଳସୀ ଓ ଶାଳଗ୍ରାମ ମୂର୍ତ୍ତି ଘରେ ସ୍ଥାପନା କରାଯାଏ । ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ବିଷ୍ନୁଙ୍କର ଅତି ପ୍ରିୟ ହୋଇଥିବାରୁ ତୁଳସୀ ଓ ବିଷ୍ନୁଙ୍କ ସ୍ଵରୂପଙ୍କୁ ହଳଦିଆ ବସ୍ତ୍ର ଦ୍ଵାରା ସଜାଯାଏ । ତୁଳସୀଙ୍କୁ ସିତ କରି ଚତୁର୍ପାର୍ଶ୍ ଅଧାନୀରେ ଆବୃତ କରାଯାଏ ।

ଏହା ପରେ ପରମ୍ପରା ଓ ବିଧିବିଧାନ ସହ ତୁଳସୀ ବିବାହ ପର୍ବ ପାଳନ କରାଯାଏ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ବ୍ୟକ୍ତି କନ୍ୟାଦାନର ଫଳ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି ବୋଲି ମାନ୍ୟତା ଅଛି । ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ , ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ରାକ୍ଷସ ଜଳନ୍ଧରର ପତ୍ନୀ ଥିଲେ ବୃନ୍ଦା ବା ତୁଳସୀ ।

ବୃନ୍ଦା ପତିବ୍ରତା ନାରୀ ଥିବାରୁ ତାଙ୍କ ପ୍ରଭାବରେ ଜଳନ୍ଧର ତିନିଲୋକରେ ଉପଦ୍ରପ କରୁଥିଲା । ଦେବଗଣଙ୍କ  ପ୍ରାର୍ଥନା କ୍ରମେ ବୃନ୍ଦାଙ୍କ ପତିବ୍ରତା ଧର୍ମ ଭଙ୍ଗ କରିବାକୁ ବିଷ୍ଣୁ ନିଷ୍ପତି ନେଲେ । ବୃନ୍ଦାଙ୍କ ସତୀତ୍ଵ ନଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଦେବତାଙ୍କ ସହ ଯୁଦ୍ଧରେ ଜଳନ୍ଧରର ମୃତ୍ୟୁ ହେଲା ।

ଏହା ଜାଣିବା ପରେ ବୃନ୍ଦା କ୍ରୋଧରେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କୁ ଶାପ ଦେଲେ ‘ମୋର ସତୀତ୍ଵ ଭଙ୍ଗ କରିଥିବାରୁ ତୁମେ ପଥର ହୋଇଯିବ ‘ । ଭଗବାନ କହିଲେ ‘ହେ ବୃନ୍ଦା ! ଏହା ତୁମ ସତୀତ୍ଵର ହିଁ ଫଳ , ଯାହା ଦ୍ଵାରା ତୁମେ ତୁଳସୀ ହୋଇ ମୋ ସହ ରହିବ । ଯେଉଁ ମନୁଷ୍ୟ ତୁମ ସହ ମୋର ବିବାହ କରାଇବ, ସେ ପରମଧାମ ପ୍ରାପ୍ତି ହେବ’ ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ପୀଠରେ ଆଜି ପାଳନ ହେଉଛି ପବିତ୍ର "ତୁଳସୀ ବିବାହ"

ପଢନ୍ତୁ, ନ୍ୟୁଜିଲାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଟି୨୦ ଶୃଙ୍ଖଳା ପୂର୍ବରୁ ହିଁ ଜସପ୍ରିତ ବୁମରାହଙ୍କୁ ମିଳିଲା ଫାଇଦା