EnewsOdia.Com

ଜାପାନରେ ‘ହଗିବିସ୍’ର ତାଣ୍ଡବ

ସାମୁଦ୍ରିକ ଝଡ଼ ‘ହଗିବିସ୍‌’ ଜାପାନରେ ପ୍ରଳୟଙ୍କରୀ କ୍ଷୟକ୍ଷତି ସୃଷ୍ଟି କରିଛି। ଏହି ବାତ୍ୟା ଜାପାନର ସିଜୁକା ଏବଂ ଫୁକିସିମାରେ ମାଡ଼ ହେବାପରେ ସ୍ଥିତି ଅଣାୟତ୍ତ ହୋଇଉଠିଛି। ଆଜି ସନ୍ଧ୍ୟା ସୁଦ୍ଧା ୨୫ ଜଣଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ଘଟିଥିବା ବେଳେ ଅନେକ ନିଖୋଜ ଥିବା ଜଣାପଡ଼ିଛି । ବାତ୍ୟା ମାଡ଼ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ତଟବର୍ତ୍ତୀ ଅଂଚଳରେ ୫.୭ ତୀବ୍ରତାର ଭୂକମ୍ପ ଅନୁଭୂତ ହୋଇଥିଲା।

ଏକ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକଙ୍କୁ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରୁ ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ପ୍ରବଳ ବର୍ଷା ସାଙ୍ଗକୁ ଘଣ୍ଟା ପ୍ରତି ୨୧୬ କିମି ବେଗରେ ପବନ ବହୁଛି। ବିଭିନ୍ନ ସ୍ଥାନ ଜଳାର୍ଣ୍ଣବ ହୋଇ ରହିଛି। କେନ୍ଦ୍ରୀୟ ଜାପାନ ସହ ହଂସୁ ଦ୍ବୀପରେ ସର୍ବାଧିକ କ୍ଷତି ହୋଇଛି।

ତେବେ ଜାପାନ ସରକାରଙ୍କୁ ଭୟ ଘାରଛି ଫୁକୁସୀମା ଆଣବିକ କେନ୍ଦ୍ରକୁ ନେଇ । ୨୦୧୧ ମସିହାରେ ଭୂକମ୍ପରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିଲା ଏହି ଆଣବିକ କେନ୍ଦ୍ର । ତେଣୁ ହଗିବିସ୍ ଦ୍ୱାରା ଏହା କ୍ଷତିର ଶିକାର ହେଲେ ଜାପାନ ପାଇଁ ଆଣବିକ ବିକିରଣର ବଡ ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି ହେବ । ତେଣୁ ଏହାକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷା ଦେବେ ତାକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତାରେ ପଡିଛନ୍ତି ଜାପାନ ସରକାର ।

ଜାପନକୁ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଲା ଭାରତ

ଜାପାନର ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ସହାୟତାର ହାତ ବଢାଇଛି ଭାରତ। ପ୍ରଧାନମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ  ଟ୍ବିଟ୍ କରି ଏହି ଝଡ଼ରେ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିବା ମୃତକଙ୍କ ପରିବାରକୁ  ସମବେଦନା ଜ୍ଞାପନ କରିବା ସହ ଜାପାନର ଏଭଳି ବିପତ୍ତିରେ ଭାରତ ସମସ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ଛିଡା ହୋଇଥିବା କରିଛନ୍ତି।  ଭାରତୀୟ ନୈସେନାର ଦୁଇଟି ଜାହାଜ ରିଲିଫ ସାମଗ୍ରୀ  ନେଇ ଜାପାନ ଅଭିମୁଖେ ଯାଇଛନ୍ତି।

ପଢନ୍ତୁ: ଏକ ରୁ ତିନିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ପ୍ରତିଘରେ ଲାଗିବ ପ୍ରିପେଡ୍ ବିଜୁଳୀ ମିଟର

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଲେଫ୍ଟନାଣ୍ଟ ଜେନେରାଲ ମନୋଜ ମୁକୁନ୍ଦ ନର୍ଭାନେ ହେବେ ଦେଶର ପରବର୍ତ୍ତୀ ସେନା ମୁଖ୍ୟ

Ratnamani Maharana

ଲାପଟପ୍ ଦେଖି ବେଦ ଉଚ୍ଚାରଣ କରୁଛନ୍ତି ସ୍ମାର୍ଟ ପଣ୍ଡିତ

Ratnamani Maharana

ବକେୟା ବିଲ୍ ନଦେଲେ ୧୬ରୁ କଟିବ ବିଦ୍ୟୁତ ସଂଯୋଗ

Ratnamani Maharana

ନଭେମ୍ବର ୨ୟ ସପ୍ତାହରେ ରାଜ୍ୟରେ ଅନୁଭୂତ ହେବ ଶୀତ

Ratnamani Maharana

ମକର ସଂକ୍ରାନ୍ତି ପାଇଁ ଛୁଟି ରହିବ ସମସ୍ତ ସ୍କୁଲ , କଲେଜ ଓ ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟଳୟ

Ratnamani Maharana

ଶିକ୍ଷକଙ୍କୁ ଖରାଛୁଟି ମନା, ଛୁଟିରେ ଚାଲିବ ଏକ୍ସଟ୍ରା କ୍ଲାସ

Ratnamani Maharana