Spread the loveସାଧାରଣତଃ ଲୁଣକୁ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି  ବେଳେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ। ଲୁଣ ବିନା ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାଦହୀନ । ଲୁଣରେ ମାଗ୍ନେସିୟମ, କ୍ୟାଲସିୟମ, ସୋଡ଼ିୟମ  ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ଭରପୁର ଥାଏ ।  ଖାଦ୍ୟ... ଶରୀର ସହ କେଶ ପାଇଁ ଲୁଣ କେତେ ଉପକାରୀ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା
Spread the love

ସାଧାରଣତଃ ଲୁଣକୁ ଆମେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତି  ବେଳେ ବ୍ୟବହାର କରିଥାଉ। ଲୁଣ ବିନା ଖାଦ୍ୟ ସ୍ୱାଦହୀନ । ଲୁଣରେ ମାଗ୍ନେସିୟମ, କ୍ୟାଲସିୟମ, ସୋଡ଼ିୟମ  ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ଭରପୁର ଥାଏ ।  ଖାଦ୍ୟ ଛଡା, ଲୁଣ ଶରୀର ସହ କେଶ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ବେଶ ଉପକାରୀ । ଶରୀର ଓ କେଶ ପାଇଁ ଲୁଣ କେମିତି ଉପକାରୀ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା ।

  • ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲୁଣକୁ ମିଶାଇ ଗାଧୋଇଲେ ଶରୀର ବିଭିନ୍ନ ସଂକ୍ରମଣରୁ ରକ୍ଷା ପାଇଥାଏ । ଶରୀରର ହାଲିଆ ପଣକୁ ଦୂର ହୁଏ।
  • ଉଷୁମ ପାଣିରେ ଲୁଣକୁ ମିଶାଇ ଗାଧୋଇଲେ ବହୁ ଅନାବଶ୍ୟକ ଚିନ୍ତାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ। ଶରୀରରେ ରକ୍ତ ସଞ୍ଚାଳନ ଠିକ୍‌ ଭାବରେ ହୋଇଥାଏ ଓ ରାତିରେ ଭଲ ନିଦ ହୁଏ।
  • ସାମ୍ପୋ କରି ସାରିବା ପରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଲୁଣ ନେଇ କେଶ ମୂଳରେ ୧୦ମିନିଟ ପାଇଁ ମାଲିସ୍ କରନ୍ତୁ । ତାପରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ । ଏପରି ସପ୍ତାହକୁ ଦୁଇ ଥର କରନ୍ତୁ । ଧୀରେ ଧୀରେ କେଶ ଝଡିବା କମିବା ସହ ରୂପୀ ସମସ୍ୟାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳେ ।
  • କେଶ ମୂଳ ଅତ୍ୟଧିକ ତେଲିଆ ହୋଇଥିଲେ କେଶ ଝଡିବା ସହ ପତଳା ମଧ୍ୟ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇଁ ସାମ୍ପୋରେ ଦୁଇ ଚାମଚ୍ ଲୁଣକୁ ମିଶାନ୍ତୁ । ତାପରେ ଏହି ସାମ୍ପୋକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ମାତ୍ର ପ୍ରଥମ ବ୍ୟବାହରରେ ହିଁ ଆପଣ ଫରକ ଜାଣି ପାରିବେ । ପୂର୍ବଠାରୁ କେଶ ଅଳ୍ପ ତେଲିଆ ହେବାସହ ଘନ ଦେଖା ଯାଇଥାଏ ।

ଶରୀର ସହ କେଶ ପାଇଁ ଲୁଣ କେତେ ଉପକାରୀ ଆସନ୍ତୁ ନଜର ପକାଇବା

ଜାଣନ୍ତୁ, ଅନୁଲୋମ ବିଲୋମ ପ୍ରାଣାୟମ ବିଷୟରେ ଜାଣନ୍ତୁ

Your email address will not be published. Required fields are marked *