LIFESTYLE

ଫଳ ଚୋପାରେ ରହିଛି ଅନେକ ଉପକାରୀ ଗୁଣ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର ଉପକାରିତା ସମ୍ପର୍କରେ

ସାଧାରଣତଃ ମହିଳାମାନେ ଫଳ ଏବଂ ପନିପରିବା ବ୍ୟବହାର କରିବା ବେଳେ ଏହାର ଚୋପାକୁ ଅଦରକାରୀ ଦ୍ରବ୍ୟ ଭାବି ଫିଙ୍ଗିଦେଇଥାନ୍ତି। ଫଳ ଚୋପାକୁ ଫୋପାଡି ଆପଣ ବହୁତ ବଡ ଭୁଲ କରୁଛନ୍ତି।ଏଥିରେ ରହିଛି ଅନେକ ଲାଭଦାୟକ ଗୁଣ। ଏହି ଚୋପାରେ ବି ଲୁଚି ରହିଥାଏ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣ। ଖାଦ୍ୟବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ, ପ୍ରାଚୀନ ଯୁଗରେ ଫଳ ଚୋପା ଓ ପରିବା ଚୋପା ଉଭୟକୁ ଫିଙ୍ଗା ନଯାଇ ବିଭିନ୍ନ କାମରେ ଉପଯୋଗ କରାଯାଉଥିଲା ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ଫଳ ଚୋପାରେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ଵାରା କି ଲାଭ ମିଳେ-

  • ଲେମ୍ବୁ ଚୋପାକୁ ଭଲଭାବେ ଧୋଇ ତାହାକୁ ବାଟି  ତ୍ଵଚାରେ ଲଗାଇଲେ ସମସ୍ତ ପ୍ରକାର  ତ୍ଵଚା ସଂକ୍ରମଣ ଦୂର ହୁଏ । ସପ୍ତାହକୁ ଅନ୍ତତଃ ଥରୁଟିଏ ଏପରି କରିବା ଉପକାରୀ।
  • ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଚୋପାକୁ ବାଟି  ତ୍ଵଚାରେ ଲଗାଇଲେ ଭାଙ୍ଗ ଓ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ଦାଗ ଦୂର ହେଉଥାଏ।
  • ଖରାଦିନିଆ ଫଳ ଆମ୍ବ ଚୋପାକୁ ନ ଫିଙ୍ଗି ତାହାକୁ ଶୁଖାଇ ପରେ ଗୁଣ୍ଡ କରିନେବେ । ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାର ତରକାରିରେ ଏହାର ପ୍ରୟୋଗ କଲେ ଅମ୍ଳ ରୋଗ ହୋଇ ନଥାଏ ।
  • ୨ଟି କମଳାର ଚୋପାକୁ ୧ ବାଲଟି ପାଣିରେ ରଖିବେ । ୧୦ ମିନିଟ୍ ପରେ ସେହି ପାଣିରେ ସ୍ନାନ କଲେ ଆଣ୍ଠୁଗଣ୍ଠି ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।
  • କଦଳୀ ଚୋପାକୁ ନ ଫିଙ୍ଗି ଏହାକୁ ଦାନ୍ତରେ ଘଷିଲେ ଭଲଭାବେ ସଫା ହୋଇଥାଏ । ଏପରିକି ଦାନ୍ତର ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ମଧ୍ୟ ଶୀଘ୍ର ଦୂର ହେଉଥିବାର ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ।

ପଢନ୍ତୁ;

ଛତୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ କି କି ଉପକାର ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

କେଶର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ପିଜୁଳି ପତ୍ର! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହି ପତ୍ର ଦ୍ଵାରା କେଶର କେଉଁ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂରହୋଇଥାଏ?

ENO Beuro

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ମୋବାଇଲ ଫୋନ୍ ,ନଚେତ୍ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ!

ENO Beuro

ଜାଣନ୍ତୁ ,କେଉଁ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଆପଣ ହୋଇପାରନ୍ତି ମାଇଗ୍ରେନର ଶିକାର

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment