ଶନିବାର କେଉଁ ସବୁ କାମ କଲେ ଶନିଦେବଙ୍କ କୃପା ମିଳେ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ଶନିଦେବଙ୍କୁ ନେଇ ସମସ୍ତଙ୍କ ମନରେ ନିଶ୍ଚିନ୍ତ ରୂପରେ ଭୟ ଥାଏ । ତେଣୁ ଲୋକ ଶନିଦେବତାଙ୍କୁ ପ୍ରସନ୍ନ କରିବା ପାଇଁ କେତେ ପୂଜା ପାଠ କରନ୍ତି । ଯଦି ଜାତକରେ ଶନିଦୋଷ ଥାଏ ତେବେ ଲୋକ କେତେ ପୂଜା ବିଧି କରିଥାନ୍ତି । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ଯଦି ଭଲରେ ପୂଜା ନ କରାଯାଏ ତେବେ ଶନିଦେବଙ୍କ କୋପ ଦ୍ରୁଷ୍ଟି ପଡିଥାଏ । ଶନିଙ୍କ କୋପ ଦୃଷ୍ଟିରୁ ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଶନିବାର ଏଇ ସବୁ କରନ୍ତୁ ।

ଶନିବାର ଦିନ ଏଇସବୁ ଜିନିଷ ମାନିଲେ ଆପଣଙ୍କର ମଙ୍ଗଳ ହେବ;-

  • ନିୟମିତ ଶନିବାର ଦିନ ଶନି ଦେବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଶନିଦେବଙ୍କ କୃପା ରହିବ ।
  • ଶନିବାର ଦିନ ସୂର୍ଯ୍ୟାସ୍ତ ପରେ ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ମୁଁହ କରି ଘରେ କିମ୍ବା ମନ୍ଦିରରେ ରାଶି ତେଲରେ ଦୀପ ଟିଏ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ଜଳାନ୍ତୁ ଭଗବାନ ଶନିଦେବ ଅତ୍ୟନ୍ତ ପ୍ରସନ୍ନ ହେବେ।

san

  • ଏହି ଦିନ ପୁରୁଣା ଡ଼ଙ୍ଗାର ଗୋଟିଏ କଣ୍ଟା ଆଣି ଘର ଦୁଆର ବନ୍ଧରେ ବାଡାନ୍ତୁ , ଏହାକଲେ ଶନିଦେବ ଙ୍କ କୃପା ଦୃଷ୍ଟି ପଡିଥାଏ ।
  • ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘୋଡାର ନାଲରେ ମୁଦି ତିଆରି କରି ହାତରେ ପିନ୍ଧିଲେ ଭଗବାନ ଶନିଦେବଙ୍କ କୋପ ଦୃଷ୍ଟି ପଡ଼ିନଥାଏ ।
  • ସବୁ ଶନିବାରେ ଶନିଦେବଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ପୂଜା କରନ୍ତୁ । ଦେଖିବେ ଆପଙ୍କ ପରିବାର ଖୁସିରେ ଓ ସୁଖ ଶାନ୍ତିରେ ରହିବେ ।
  • ବିଶେଷ କରି ଶନିବାର ଦିନ ଆମିଷ ଖାଇବେ ନାହିଁ ।
  •  ଶନିବାର ଦିନ ସକାଳେ ଓ ସନ୍ଧ୍ୟାରେ ଶନି ଦେବଙ୍କ ପାଖରେ ଦୀପଟିଏ ଜାଲନ୍ତୁ । ଏମିତି କରିବା ଦ୍ଵାରା ଶନି ଦେବଙ୍କ କୃପା ସଦେବ ଆପଙ୍କ ଉପରେ ରହିବ।

ପଢନ୍ତୁ ; ଖରାଦିନେ ପ୍ରାକୃତିକ ଉପାୟରେ ଘରକୁ କିପରି ଥଣ୍ଡା ରଖିବେ ଜାଣନ୍ତୁ?

Related posts

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More