VASTU

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ମୁତାବକ ଜଳଉତ୍ସ ଘରର କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ କିପରି ଫଳ ଦେଇଥାଏ

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ମୁତାବକ ଜଳଉତ୍ସ ଘରର କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ କିପରି ଫଳ ଦେଇଥାଏ..

ଘର ବନେଇବାର ଯୋଜନା ମନକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଜଲଉତ୍ସ କେଉଁଠି ରହିବ ତାର ଚିନ୍ତା ମଧ୍ୟ ଆପେ ଆପେ ଚାଲିଆସେ । କାରଣ ଜଳ ହିଁ ଜୀବନ । ଜଳଉତ୍ସ ବିନା ଘର ଅସମ୍ଭବ । ବଞ୍ଚିବା ପାଇଁ ଜଳ ଆମର ନିତ୍ୟାନ୍ତ ଆବଶ୍ୟକ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମୁତାବକ ସୁସ୍ଥ ଜୀବନ ପାଇଁ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୪ରୁ ୫ ଲିଟର ପାଣି ପିଇବା ଦରକାର। ତେବେ କେବଳ ପାଣି ପିଇଦେଲେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଠିକ୍‌ ରହିଥାଏ , ତାହା ନୁହେଁ । ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବା , ସ୍ନାନ କରିବା , ଶୌଚ କରିବା , ଲୁଗାପଟା ସଫା କରିବା ଆଦି ସବୁ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ଜଳ ନିହାତି ଦରକାରୀ । ତେବେ ଜଲଉତ୍ସ ବିନା ଘର ତ ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ । ମାତ୍ର ଜଲଉତ୍ସ ବି ଘରର କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ ଭଲ ଓ କେଉଁ ସ୍ଥାନରେ ରହିଲେ କ୍ଷତି ତାହା ମଧ୍ୟ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆବଶ୍ୟକ । ତେବେ ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରର କେଉଁ ସ୍ଥାନରରେ ପାଣି ରଖିଲେ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ହିତକର ସେ ନେଇବିସ୍ତୃତ ଭାବେ ଉଲ୍ଲେଖ ରହିଛି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା:-

  • ରୋଷେଇ ଘରର ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ପାଣି ରଖନ୍ତୁ। ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟପ୍ରତି ହିତକର।
  • ପାଣିର ସ୍ଥାନ ହେଉଛି ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ ଦିଗ। ତେଣୁ ପାଣି ଟାଙ୍କି ଓ ନଳକୂପ ପୂର୍ବ, ଉତ୍ତର ଅଥବା ପୂର୍ବ-ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ ବୋଲି ବାସ୍ତୁବିତମାନେ ମତ ଦିଅନ୍ତି।
  • ଯଦି ପାଣି ପମ୍ପ ଲଗାଛନ୍ତି ତେବେ ଏହାକୁ ପୂର୍ବ, ଉତ୍ତର ଅଥବା ପୂର୍ବ-ଉତ୍ତର ଦିଗରେ ରଖନ୍ତୁ।
  • ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଥବା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ କୂଅ ଖୋଳନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏଥିପାଇଁ ଉତ୍ତର-ପୂର୍ବ କୋଣ ଉପଯୁକ୍ତ। ଏହାଦ୍ୱାରା ବାସ୍ତୁର ସନ୍ତୁଳନ ଠିକ୍‌ ରହିଥାଏ।

water

  • ଓଭର ହେଡ ଟ୍ୟାଙ୍କ ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ କୋଣ ମଧ୍ୟରେ ରହିବା ଦରକାର ବୋଲି ବାସ୍ତୁବିତ ମତ ଦିଅନ୍ତି। ଏହାସହ ଟାଙ୍କିର ପରିଭାଗ ଗୋଲାକାର ହେବା ଜରୁରି।
  • ଦକ୍ଷିଣ-ପୂର୍ବ, ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ଅଥବା ଦକ୍ଷିଣ-ପଶ୍ଚିମ ଦିଗରେ କୂଅ କି ନଳକୂପ ଥିଲେ ଏହାକୁ ବନ୍ଦ କରିଦିଅନ୍ତୁ। ଯଦି ବନ୍ଦ କରିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ, ତେବେ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏହା ଆମେ ନୁହେଁ ଜ୍ୟୋତିର୍ବିଦମାନେ କହୁଛନ୍ତି।
  • ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଗାଧୁଆ ଘର ପୂର୍ବ ଦିଗରେ ରହିବା ଆବଶ୍ୟକ।
  • କୌଣସି ନଳରୁ ପାଣି ଝରୁଥିଲେ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ସଜାଡି ନିଅନ୍ତୁ। ଏହା ଘର ପାଇଁ ଓ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହେଁ। ନଳରୁ ପାଣି ଝରିଲେ ଘରେ ଅନାହାର ରହିବାର ସ୍ଥିତି ଉପୁଜିଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ, ୨୩ ନଭେମ୍ବର, ଗୁରୁବାର – ରାଶିଫଳ

Related posts

ଆପଣଙ୍କ ଘରେ ପାରା ରହୁଛନ୍ତି କି!! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା କି ପ୍ରକାର ପ୍ରଭାବ ପକେଇଥାଏ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ

Ratnamani Moharana

ଘର ଆଖପାଖରେ ଏହି ସବୁ ଗଛ ରହିଲେ ହୋଇଥାଏ ଅନିଷ୍ଟ: ଜାଣନ୍ତୁ କି କି ଗଛ

Ratnamani Moharana

ଯାତ୍ରା ସମୟରେ କ’ଣ ଖାଇକି ଗଲେ ଯାତ୍ରା ଶୁଭ ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment