Featured

ଜାଣନ୍ତୁ ଏପରି କିଛି ପନିପରିବା ଓ ଫଳ ବିଷୟରେ ଯାହାର ଚୋପା ଆପଣଙ୍କୁ ରଖିବ ନିରୋଗ

ଜାଣନ୍ତୁ ଏପରି କିଛି ପନିପରିବା ଓ ଫଳ ବିଷୟରେ ଯାହାର ଚୋପା ଆପଣଙ୍କୁ ରଖିବ ନିରୋଗ

ଦେହ ଓ ମନ କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବା ପାଇଁ ସବୁଜ ପନିପରିବା ଓ ଫଳମୂଳ ନିଜ ଦୈନଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ସାମିଲ କରିବା ଉଚିତ । ପନିପରିବା ଓ ଫଳମୂଳ ଯେତିକି ଉପକାରୀ ଏହାର ଚୋପା ମଧ୍ୟ ସେତିକି ଉପକାରୀ । ଏହି ଚୋପାରେ ଭିଟାମିନ ବି ୬ସି ଓ ଏମ୍ୟାଗ୍ନେଶିୟମପୋଟାସିୟମ ସହ ଫାଇଟ୍ରୋ ନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ୍‌ ଥାଏ । ଜାଣନ୍ତୁ ଏପରି କିଛି ପରିବା ଓ ଫଳ ବିଷୟରେ ଯାହାର ଚୋପା ଆପଣଙ୍କୁ ରଖିବ ନିରୋଗ :

୧. ଗାଜର ଚୋପା : ଗାଜର ଚୋପା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଆଖିର ଶକ୍ତି ବଢ଼ିଥାଏ । ଏହାସହ ଗାଜର ଚୋପାରେ କ୍ୟାନସର ପ୍ରଭାବ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଚୋପାରେ ଭିଟାମିନ ବି ୬ସି ଓ ଏମ୍ୟାଗ୍ନେଶିୟମପୋଟାସିୟମ ସହ ଫାଇଟ୍ରୋ ନ୍ୟୁଟ୍ରିଏଣ୍ଟସ୍‌ ଥାଏ । ଗାଜର ଚୋପା କ୍ୟାନସର କୋଷିକାକୁ ବଢ଼ିବାକୁ ଦିଏନି ।

୨. ସେଉ ଚୋପା : ସେଉରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ମିନେରାଲ ଓ ଭିଟାମିନ ରହିଥାଏ । ଏହା ସହ ସେଉ ଚୋପାରେ ଭରପୁର ମାତ୍ରାରେ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି ।  ସେଉରେ ଥିବା ଫାଇବାର ଶରୀରର ଖରାପ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରୋଲ୍‌ ଓ ବ୍ଲଡ ସୁଗାର କମ୍‌ କରେ । ଚୋପା ସହତ ସେଉ ଖାଇବା ବେଳେ ଭଲ ଭାବରେ ଧୋଇ ଦିଅନ୍ତୁ ।

୩. ଆଳୁ ଚୋପା : ଆଳୁ ଠାରୁ ଅଧିକ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ରହିଛି ଆଳୁ ଚୋପାରେ । ଆଳୁ ଚୋପାରେ କ୍ୟାଲ୍‌ସିୟମଭିଟାମିନ ବିସିଆଇରନ ଆଦି ରହିଛି । ଦେହରେ ଭିଟାମିନ ଏ ଅଭାବ ହୋଇଥିଲେ ଆଳୁ ଚୋପା ଖାଇ ପାରିବେ । ଆଳୁ ଚୋପା ଖାଇଲେ ଆଖି ଶକ୍ତି ଓ ରୋଗପ୍ରତିରୋଧକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଏ ।

୪. ବାଇଗଣ ଚୋପା : ବାଇଗଣ ଚୋପାରେ ପୌଷ୍ଟିକ ତତ୍ତ୍ୱ ଭରପୁର ରହିଛି । ଏହା ବି ମସ୍ତିଷ୍କ କ୍ୟାନ୍‌ସର ପ୍ରଭାବ କମାଇଥାଏ । ବୟସ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ଜଣାପଡେ ବାଇଗଣ ଚୋପା ଖାଇଲେ 

୫. କାକୁଡି ଚୋପା : କାକୁଡି ଚୋପା ସହ ଖାଇଲେ ଶରୀରକୁ କାଲସିୟମଫସ୍‌ଫରସମାଗ୍ନେସିୟମ,ପୋଟାସିୟମଭିଟାମିନ

ଏ ଓ ଭିଟାମିନ କେ ର ଅଭାବ ପୂରଣ ହୁଏ । 

 ଜାଣନ୍ତୁ ଏପରି କିଛି ପନିପରିବା ଓ ଫଳ ବିଷୟରେ ଯାହାର ଚୋପା ଆପଣଙ୍କୁ ରଖିବ ନିରୋଗ

ଜାଣନ୍ତୁ କଞ୍ଚା ପିଆଜ କେତେ ଦରକାରୀ

Related posts

ଘରୋଇ ଉପଚାର ଦ୍ଵାରା, ଦୁଇ ଦିନରେ ତୋଫା ତ୍ଵଚା କେମିତି ପାଇବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଏସବିଆଇ ଗ୍ରାହକଙ୍କ ପାଇଁ ସମସ୍ୟା ! ଆକାଉଂଟରୁ କଟୁୁଛି ଟଙ୍କା ,ଜାଣନ୍ତୁ କାହିଁକି ?

ENO Beuro

ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଚା ପିଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହାର ଫାଇଦା

ENO Beuro

Leave a Comment