• Home
  • LIFESTYLE
  • ଗରମ ଦିନେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଓଜନ ବଢିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? କେମିତି କରିବେ ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ
LIFESTYLE

ଗରମ ଦିନେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଓଜନ ବଢିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? କେମିତି କରିବେ ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ

ଗରମ ଦିନେ ଲୋକେ ବାହାରକୁ ବୁଲିଯିବା ପାଇଁ ଅଧିକ ଇଚ୍ଛା କରନ୍ତି ଓ ଜଙ୍କ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଖାଆନ୍ତି । ଗରମ ଦିନେ ଲୋକମାନେ ବିଶେଷ କରି ବାହାର ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ କରନ୍ତି । ଏମିତି ଅନେକ ଜିନିଷ ରହିଛି ଯାହା ଖରାଦିନରେ ଓଜନ ବଢ଼ିବାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଖରାଦିନେ ଏମିତି ଅନେକ ଭୁଲ୍‌ ଯୋଗୁଁ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ । ଗରମ ଦିନେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଓଜନ ବଢିଥାଏ  ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ।

କେଉଁ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଲେ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ :-

  • କମ ସମୟ ଶୋଇବା କିମ୍ବା  ନୀଦ ପୂରା ନ ହେଲେ ମେଟାବୋଲିଜମ୍‌ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ । ଭୋକ ଅଧିକ ଲାଗିଥାଏ, ଏହା ଯୋଗୁଁ ଓଜନ ବଢିଥାଏ । ତେବେ ଠିକ ସମୟରେ ସୁଅନ୍ତୁ ।
  • ଅଧିକ କୋଲ୍‌ଡ୍‌ ଡ୍ରିଙ୍କ୍‌ସ ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପକ୍ଷେ କ୍ଷତିକାରକ । ଏଥିରେ ବହୁତ ମାତ୍ରାରେ କ୍ୟାଲୋରି ଓ ଫ୍ରୁକ୍ଟୋଜ୍‌ ନାମକ ଚିନି ରହିଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓଜନ ବଢିଥାଏ । ଗରମ ଦିନେ ଏହି ସବୁ ପାନୀୟ ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।
  • ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଜୁସ ପିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏଥିରେ ଚିନି ଓ କ୍ୟାଲୋରି ବହୁତ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ ଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓଜନ ବଢିଯାଏ ।
  • ଆଇସ୍‌କ୍ରିମ, ଫ୍ରୋଜନ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ଅଧିକ ଖାଇବା ଭଲ ନୁହଁ । କାରଣ ଏଥିରେ ବହୁତ ପରିମାଣରେ ଚିନି ଓ ଫ୍ୟାଟ୍‌ ଥାଏ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ ।
  • ରାତ୍ରି ଭୋଜନ ବିଳମ୍ବରେ କରିବା ଉଚିତ ନୁହଁ । ରାତିରେ ମେଟାବୋଲିଜମ୍‌ ଧୀର ହୋଇଯାଏ। ଠିକ ଭାବରେ କ୍ୟାଲୋରି ବର୍ଣ୍ଣିଂ ହୋଇପାରି ନ ଥାଏ ଏଥିପାଇଁ ଓଜନ ବଢିଯାଏ।
  • ଫାଷ୍ଟ୍‍ଫୁଡ୍‌ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ନାହିଁ । ପିଜ୍ଜା, ବର୍ଗର, ନୁଡଲ୍‌ସ୍‌ ଭଳି ଫାଷ୍ଟ୍‍ଫୁଡ୍‌ରେ ଥିବା ଫ୍ୟାଟ୍‌ ଓ କ୍ୟାଲୋରିରୁ ଓଜନ ବଢ଼ିଥାଏ ।
  • ବିଳମ୍ବିତ ରାତିଯାଏଁ ପାର୍ଟି, ଜଙ୍କ୍‌ ଫୁଡ୍‌ ଓ ଆଲ୍‌କହଲ୍‌ ଓଜନ ବଢାଇ ଥାଏ  । ଏ ସବୁଠୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ ।

ଗରମ ଦିନେ କେଉଁ କାରଣରୁ ଓଜନ ବଢିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? କେମିତି କରିବେ ଓଜନ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ coldrinks
ପଢନ୍ତୁ ;

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଗୁରୁବାର ଦିନ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ କାମ , ହୋଇପାରିବେ ଧନୀ

Related posts

ନିଜ ଶରୀରର ସୁନ୍ଦରତାକୁ ବଢାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଟିପ୍ସ

Krishna Kumar Manoj

ରୋଗରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବାକୁ ଚାହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ୫ଟି କଥା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

ଜିରା ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ନିୟନ୍ତ୍ରଣ ହୋଇଥାଏ ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହି ପାଣିରେ ଥିବା ଉପକାରୀ ଗୁଣ ସମ୍ପର୍କରେ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More