• Home
  • Featured
  • ଓଜନ ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ନଜର ପକାନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଉପରେ
Featured

ଓଜନ ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ନଜର ପକାନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଉପରେ

ଦିନକୁ ଗୋଟିଏ ସେଓ ଖାନ୍ତୁ ଓ ନିଜକୁ ଡାକ୍ତର ଠୁ ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ । ସେହିପରି ଗୋଟିଆ ନାସ୍ପାତି ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ ଠିକ ରହିଥାଏ । କିଛି ଲୋକ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ତ କେତେ ଜଣ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ।

ଓଜନର ହ୍ରାସ ପାଇଁ ବହୁତ ଲୋକ ସର୍ଜରୀ କରନ୍ତି ଏବଂ କିଛି ଲୋକ ଔଷଧ ଖାନ୍ତି | ଏଥିରେ ପାର୍ଶ୍ୱ ପ୍ରତିକ୍ରିୟା ଦେବାର ସମ୍ଭାବନା ଥାଏ ଏବଂ ପଇସା ବି ଖର୍ଚ ହୁଏ |ତେଣୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର କରିବା ଭଲ ରହିବ |

ଯଦି ଆପଣ ବ୍ୟାୟାମ କରୁଛନ୍ତି ତାହେଲେ ଉପବାସ କିମ୍ବା କମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦେହ ପାଇଁ ଭଲ ନୁହଁ ,କାରଣ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଦେହକୁ କମଜୋର କରିଦେବ |ତେଣୁ ବ୍ୟୟାମ କରିବା ସହ କ୍ୟାଲୋରୀ ଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦରକାର |ଦୈନିକ ପୁରୁଷମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୫୦୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ଏବଂ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦୦୦ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦରକାର|

ଦେହର ଚର୍ବିରେ ଭିଟାମିନ ଇ ଥାଏ | ତେଣୁ ଯେତେବେଳେ ଜଣେ ଲୋକ ମୋଟାପଣ କମେଇବା ପାଇଁ ଚେଷ୍ଟା କରେ ଦେହରୁ ଭିଟାମିନ ଇ  କମ ହୋଇ ଯାଏ ଯା ଫଳରେ କ୍ୟାନ୍ସସର, ହୃଦରୋଗ ଏବଂ ଆଲ୍ଜ଼ହିମର ରୋଗ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ଥାଏ |ତେଣୁ ସେମାନେ ଭିଟାମିନ ଇ ଥିବା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଦରକାର ଯେମିତି କି ବାଦାମ ,ବ୍ରୋକୋଲି ,ଅମୃତଭଣ୍ଡା ଏବଂ  ଧନିଆ ଇତ୍ୟାଦି |

ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର :

୧.ସକାଳୁ ଉଠି ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଆଉ ଅଧା ଚାମଚ ମହୁ ମିଶାଇ ପିଅନ୍ତୁ.

୨. ଗୋଟିଏ କପ ପାଣି ଏବଂ ୨-୩ ଖଣ୍ଡ ଅଦାକୁ ୧୦ ମିନିଟ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଗରମ କରନ୍ତୁ |ପାଣିକୁ ଛାଣି ଚା ଭଳିଆ ପିଅନ୍ତୁ | ଦିନକୁ ଏମିତି ୨-୩ ଥର ପିଇଲେ ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ଭଲ କାମ ଦିଏ|

୩.  କିଛି ଧନିଆ ପତ୍ର ତାସହ କିଛି ପୁଦିନା ପତ୍ର ବାଟି ଚଟଣି ବନାନ୍ତୁ| ସେଥିରେ କିଛି ଲେମ୍ବୁ ରସ ଏବଂ ଲୁଣ ମିଶାଇ ଖାଇବା ସହ ଖାଆନ୍ତୁ |

୪.୨ ଚାମଚ ଘିକୁଆଁରି ରସ ସହିତ ୧ ଚାମଚ ଜିରା ଗୁଣ୍ଡକୁ ଗୋଟିଏ ଗ୍ଲାସ ପାଣିରେ ମିଶାନ୍ତୁ | ସକାଳୁ ଏହି ମିଶ୍ରଣକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଅନ୍ତୁ | ଏକ ଘଣ୍ଟା ପରେ କିଛି ଖାଇ ନିଅନ୍ତୁ |

୫.  ୧୦-୧୫ଟି ଚୀନା ବାଦାମକୁ ରାତିରେ  ଭିଜାଇ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳେ ଖାଆନ୍ତୁ |

୬.ପ୍ରତିଥର ଖାଇ ସାରିବା ପରେ ଖଣ୍ଡେ ବରଫ କୁ ଚୋବାଇ ଖାଆନ୍ତୁ |

୭.ଗୋଟିଏ ପାନ ପତ୍ରରେ ୫-୬ଟି ଗୋଲମରିଚ ରଖନ୍ତୁ | ଏହାକୁ ପାଟିରେ ରଖି ତାର ରସ କୁ ପିଅନ୍ତୁ | ଧ୍ୟାନ ଦେବଦରକାର ଜେ ପାନ ପତ୍ରଟି ସବୁଜ ଏବଂ ତାଜା ହୋଇ ଥିବା ଦରକାର ନହେଲେ ଏହା ପେଟ ରୋଗ ବାହାର କରି ଥାଏ| ୮-୧୦ ସପ୍ତାହ ଏମିତି କଲେ ଏହା ବହୁତ ଭଲ ଫଳ ଦେଇଥଏ |

୮.କ୍ୟାପସିକମରେ ଥିବା  କ୍ୟାପସିନ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରି ଥାଏ | ତେଣୁ ଯେତେ ସମ୍ଭବ କ୍ୟାପସିକମ ଖାଆନ୍ତୁ |

୯.ଦିନକୁ ଗୋଟିଏ ନାସପାତି ଖାଆନ୍ତୁ ଏହା ଓଜନ ହ୍ରାସ କରି ଥାଏ |

୧୦.ସକାଳ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରି ଥାଏ | ସବୁଦିନ ସକାଳୁ ଅଧା ଘଣ୍ଟା ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ବୁଲିଲେ ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ |କିନ୍ତୁ ୮ଟା ପରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କରିଥାଏ |

୧୧.ଗଧ କ୍ଷୀର ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଁ ସବୁଠୋ ଅଧିକ ଉପକାରୀ | ଗଧ କ୍ଷୀର ପିଇଲେ ଥଣ୍ଡା, କାଶ ହେବନି ଏବଂ ଏଥିରେ ବହୁତ ଭିଟାମିନ ଥାଏ |

୧୨.ଯଦି ଆପଣ ବାହାରେ କାମ କରୁଛନ୍ତି, ତାହେଲେ ଦିନକୁ ୫-୬ ଘଣ୍ଟା ଛିଡା ହୋଇ ରହିଲେ ଓଜନ ଜଲଦି କମ ହୁଏ |

୧୩.ପ୍ରତିଦିନ ଏକ ଗ୍ଲାସ ଆଲୋଭେର ଜୁସ ପିଇଲେ ଏହା ଓଜନ କମେଇବାରେ ଭଲ କାମ ଦିଏ ।

୧୪.କିଛି ଅଦା ଖଣ୍ଦ କୁ ପାଣିରେ ଫୁଟାଇ ଥଣ୍ଡା କରି ସବୁଦିନ ପେଇଲେ, ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୁଏ ।

୧୫.ସବୁଦିନ ତରଭୁଜ ଖାଇଲେ ଓଜନ ହ୍ରାସ ହୁଏ ।

 

ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଘରୋଇ ଉପଚାର :

ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କରିବା  ବହୁତ ସହଜ କିନ୍ତୁ ଓଜନ କମାଇବା ବହୁତ କଷ୍ଟ | ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ କ୍ୟାଲୋରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ ;ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କରିବ |

୧. ଦିନକୁ ୨୦-୨୫ ଗ୍ରାମ ଭଜା ଚଣା ଖାଆନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କରାଇବ |

୨.ଦିନକୁ ୩-୪ ଟି କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ ଏବଂ ସକାଳ ଟିଫିନରେ ଗୋଟିଏ କଦଳୀ ଖାଆନ୍ତୁ ; ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କ ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି କରାଇବ |

ଓଜନ ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ନଜର ପକାନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଉପରେ   ଓଜନ ହ୍ରାସ କିମ୍ବା ଓଜନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ନଜର ପକାନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର ଉପରେ

Related posts

ମୁହଁ ହେଉଛି ସୁନ୍ଦରତାର ମୁଖ୍ୟ ଅଂଶ, ମୁହଁର ଯତ୍ନ ପାଇଁ ଯାଣନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପଚାର

Krishna Kumar Manoj

Mahashivratri, The Holy Festival And Its Celebration

Krishna Kumar Manoj

ଆପଣ ଅଧିକ ଚିନି ଖାଆନ୍ତି କି ?ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କ୍ଷତିକାରକ ଅଟେ । ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More