• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆପଣ ଡାଏଟ କରୁଛନ୍ତି କି?ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାଏଟ ସମୟରେ ଭାତ ନାଁ ରୁଟି ଖାଇବେ
LIFESTYLE

ଆପଣ ଡାଏଟ କରୁଛନ୍ତି କି?ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାଏଟ ସମୟରେ ଭାତ ନାଁ ରୁଟି ଖାଇବେ

ଡାଏଟରେ କରୁଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ ଭାତ ଏବଂ ରୁଟିକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଥାଆନ୍ତି । କାରଣ ସେମାନେ ଠିକ ଭାବରେ ଜାଣି ନଥାନ୍ତି ଯେ କେଉଁଟି ଡାଏଟ ପାଇଁ ଉପଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ । ଓଜନ କମ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥାକୁ ଆରମ୍ଭ କରିବା ସହଜ କିନ୍ତୁ ପ୍ରକୃତ ଖାଦ୍ୟକୁ ବାଛିବା କଷ୍ଟ । ଅନେକ ସମୟରେ ଏହାକୁ ନେଇ ମନରେ ଦ୍ୱନ୍ଦ ସୃଷ୍ଟି ହୁଏ ,ପୁଣି ଅନ୍ୟ ମାନଙ୍କ କଥା ଶୁଣି ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ପଡି ଯାଆନ୍ତି । କାରଣ କେହି କେହି ଠିକ ଉପାୟ ବିଷୟରେ ଜାଣି ପାରନ୍ତି ନାହିଁ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଡାଏଟରେ ବାଧା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥାଏ । ତେବେ ଡାଏଟ୍ ସମୟରେ କ’ଣ ଖାଇବା ଆସନ୍ତୁ  ଜାଣିବା ।

ଡାଏଟ ଟିପ୍ସ

ଆମ ଭାରତର ପ୍ରମୁଖ ଖାଦ୍ୟ ଭାତ ଏବଂ ରୁଟି ।ଯେତେବେଳେ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବା କଥା ଆସେ, ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ କୁହାଯାଇପାରେ ରୁଟି ଭାତ ଠାରୁ ଅଧିକ ଉପଯୋଗୀ । ଭାତ ଏବଂ ରୁଟି ମଧ୍ୟରେ ବିରାଟ ସାମଞସ୍ୟ ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କଲେ ଜଣାପଡ଼ିବ ଯେ ଭାତ ଏବଂ ରୁଟି ମଧ୍ୟରେ ସୋଡ଼ିୟମ କେବଳ ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରଭେଦ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

ଗୋଟିଏ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ଭାତରେ ଥିବା ସୋଡିୟମ ଅଳ୍ପଥିବା ବେଳେ, ଅନ୍ୟ ପାଶ୍ୱର୍ରେ ୧୨୦ ଗ୍ରାମ ଗହମରେ ୧୯୦ ମିଲିଗ୍ରାମ ସୋଡିୟମ ରହିଥାଏ । ତେବେ ଭାତରେ ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ପ୍ରୋଟିନ ରହିଥାଏ । ତେଣୁ ରୁଟି ଅପେକ୍ଷା ଭାତ ଅଧିକ କ୍ୟାଲୋରୀ ଧାରଣ କରିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ରୁଟିରେ ଡାଏଟାରୀ ଫାଇବର କମ ଥାଏ, ଯାହାକୁ ଡାଏଟ ପ୍ଲାନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଏ ।

ରୁଟିକୁ ଡାଏଟ ପ୍ଲାନରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଏ, ତେବେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ଅଧିକ ଖାଇବା ଆଦୌ ଠିକ ନୁହେଁ । କାରଣ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ୪ଟି ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ପ୍ରୟାସ କରନ୍ତୁ, କିନ୍ତୁ ତାହାଠାରୁ ଅଧିକ ନୁହେଁ । ଯଦି ଆପଣ ରାତ୍ରିଭୋଜନରେ ରୁଟି ଖାଇବାକୁ ଇଛା କରନ୍ତି, ତେବେ ୭ଟା ୩୦ ପୂର୍ବରୁ ଖାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପଯୁକ୍ତ ।

ଆପଣ ଡାଏଟ କରୁଛନ୍ତି କି?ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡାଏଟ ସମୟରେ ଭାତ ନାଁ ରୁଟି ଖାଇବେ Rice and chappti

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ବିଷୟରେ ଏହି ୩ଟି କଥା କାହାକୁ ଜଣାନ୍ତୁ ନାହିଁ

Related posts

ଜାଣନ୍ତୁ ନୀତିଦିନ ସକାଳୁ ଉଠିଲେ କଣ ଲାଭ ମିଳିଥାଏ?

Krishna Kumar Manoj

ଧନିଆ ପତ୍ର ଜୁସ୍‌ ପିଇଲେ ଆମକୁ କି କି ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Krishna Kumar Manoj

ପେଟ କମାଇବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଭୋଜନରେ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ!

Krishna Kumar Manoj

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More