LIFESTYLE

ସକାଳ ଜଳଖିଆ ନ କଲେ କ’ଣ ଅସୁବିଧା ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ

ସକାଳର ଜଳଖିଆ ଦିନର ସବୁଠୁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆହାର

ବର୍ତମାନର ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଜୀବନରେ ସମସ୍ତେ ବ୍ୟସ୍ତରେ ରୁହନ୍ତି । ଅନେକ ଲୋକ ସକାଳ ଜଳଖିଆ କରିବାକୁ ଭୁଲି ଜାଆନ୍ତି ।  କିଛି ଏମିତି ବି ଲୋକ ଥାଆନ୍ତି ଅଳସୁଆ ହୋଇଥାଆନ୍ତି ଏବଂ ସକଳ ଜଳଖିଆ କରନ୍ତି ନାହିଁ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଭ୍ୟାସ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବିଭିର୍ଣ୍ଣ ରୋଗର କାରଣ ବନିଥାଏ ।ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ ଅନୁସାରେ, ସକାଳର ଜଳଖିଆ ଦିନର ସବୁଠୁ ମହତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଆହାର ।

ସକାଳୁ ପୋଷଣରେ ଭରପୁର ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ଶର୍କରା ସ୍ତର ସାମାନ୍ୟ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଅବସାଦ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଯେଉଁମାନେ ସକାଳର ଜଳଖିଆ କରନ୍ତି ନାହିଁ କିମ୍ବା  ଭୁଲି ଯାଆନ୍ତି, ସେମାନେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅସୁବିଧାରେ ପଡନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ ଠାରେ ମଧୁମେହ, ମେଦ ବୃଦ୍ଧି, ହୃଦରୋଗ ଏବଂ ସଜ୍ଞାନ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ରୋଗର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ିଯାଏ ।

ନ୍ୟୁଟ୍ରିସନ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତରେ, ସକାଳର ଜଳଖିଆରେ ଯେତେ ପ୍ରୋଟିନ ସାମିଲ ହେବ, ତାହା ଶରୀର ପାଇଁ ସେତିକି ଭଲ । ଏଥିପାଇଁ ଖାଦ୍ୟ ତାଲିକାରେ ରୁଟି, କ୍ଷୀର, ବାଦାମ, ଚୂଡା ସନ୍ତୁଳା, ଇଡଲୀ, ଡାଲିଆ , ଉପମା କିମ୍ବା ଅଣ୍ଡାକୁ ସାମିଲ କରିବା ନିତାନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଏ ସମସ୍ତ ଖାଦ୍ୟରେ ଥିବା ପୋଷକତତ୍ୱ ଏବଂ ଭିଟାମିନ ଶରୀରକୁ ଦିନସାରା ଶକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥାନ୍ତି ।

ଏ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ନ ଖାଇଲେ ଆପଣଙ୍କ ଦେହ ଖରାପ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇପଡିବେ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଓଜନ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ତେଣୁ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତୁ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ବାହାଘର ପରେ ପୁଅମାନେ ବଦଳି ଜାଆନ୍ତି କାହିଁକି ଜାଣନ୍ତୁ 

Related posts

ମୋଟା ପଣ ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ଓଜନ କମାଇବାକୁ ପିଅନ୍ତୁ ଏହି ପାନୀୟ

ENO Beuro

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ସ୍ଵାମୀକୁ ପରେମେଶ୍ଵର ବୋଲି କାହିଁକି କୁହାଯାଇଥାଏ ! ଜାଣନ୍ତୁ

ENO Beuro

ଏହି ଅକ୍ଷରରୁ ନାଁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିବା ଝିଅ ରାଗି ସ୍ୱଭାବର !

ENO Beuro

Leave a Comment