• Home
  • Featured
  • ଅଫିସ ଯାଉଛନ୍ତି କି? ଯାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ରେ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ
Featured

ଅଫିସ ଯାଉଛନ୍ତି କି? ଯାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ରେ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ

ସକାଳୁ ସକାଳୁ ଅଫିସ ଯିବା ତରବରିଆରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଖାଲି ପେଟରେ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ଯାହା ମିଳେ ତାକୁ ଖାଇ ବାହାରି ପଡନ୍ତି । ମାତ୍ର କଣ ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଏଭଳି ଖରାପ ଅଭ୍ୟାସ ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ କେତେ ଭୟଙ୍କର । ତେବେ ଏନେଇ ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କିଛି ଖାଦ୍ୟ ଜିନିଷ ଉପରେ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ରୋକ୍ ଲଗାଇଛନ୍ତି କାରଣ ସେମାନଙ୍କ କହିବା କଥା ହେଲା ଯଦି ଏହିସବୁ ଖାଦ୍ୟକୁ ସାଧାରଣତଃ ଖାଲି ପେଟରେ ଖିଆ ଯାଏ ତେବେ ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଖାଲି ପେଟରେ କେଉଁ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ ।

ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ:

ସକାଳୁ ସକାଳୁ ବ୍ରେକ୍ ଫାଷ୍ଟରେ କେବେ ହେଲେ ଅଧିକ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ । ବିଶେଷ କରି ଅଧିକ ଲଙ୍କା ବା ରାଗ ମସଲା ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଅନୁଚିତ୍ । ଏହାଦ୍ୱାରା ପୁରା ଦିନଟା ପେଟରେ ଏସିଡିଟି ହେବା ସହ ଏହା ଅର୍ଶ ବା ପାଇଲ୍ସ ଭଳି ସମସ୍ୟା ମଧ୍ୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ ।

ସଫ୍ଟ ଡ୍ରିଙ୍କ୍:

ସଫ୍ଟ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ ତଥା ମୃଦୁ ପାନୀୟ ଜଳ ବିଶେଷ କରି କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିକ୍ସ ଆଦିକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ପିଇବା ଅନୁଚିତ । କାରଣ ଏଥିରେ ଅଧିକ ମାତ୍ରାରେ କାର୍ବୋନେଟ ଏସିଡ୍ ମିଶିକରି ରହିଥାଏ । ଏହା ପେଟର ଏସିଡ୍ ସହ ମିଶି ବିଭିନ୍ନ ରୋଗର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ଏହାଛଡା ଆପଣଙ୍କୁ ଗ୍ୟାସ୍ ଏବଂ ବାନ୍ତି ଭଳି ସମସ୍ୟାର ଶିକାର ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

ଥଣ୍ଡା ଜାତୀୟ ଖାଦ୍ୟ:

ଖାଲି ପେଟରେ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଥଣ୍ଡା ଜାତୀୟ ପାନୀୟ ପଦାର୍ଥ କିମ୍ବା ଖାଦ୍ୟ ଗ୍ରହଣ କରିବା ଅନୁଚିତ୍ । ଯେପରିକି କୋଲ୍ଡ କଫି ଓ କୋଲ୍ଡ ଡ୍ରିଙ୍କ୍ ଇତ୍ୟାଦି । କାରଣ ଏହା ପେଟରେ ବିଭିନ୍ନ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ବିଶେଷ କରି ଏହା ପାଚନ କ୍ରିୟାରେ ମଧ୍ୟ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ । ଖାଲି ପେଟରେ ଥଣ୍ଡା ଜାତୀୟ ଜିନିଷ ଖାଇବା କିମ୍ବା ପିଇବାଦ୍ୱାରା ହଜମ ଶକ୍ତି ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ତେଣୁ ଏହି ଜାଗାରେ ଗରମ ଗ୍ରୀନ୍ ଟି କିମ୍ବା ହାଲକା ମାତ୍ରାରେ ଉଷୁମ ପାଣି ପିଇ ଆପଣଙ୍କ ଦିନର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିବା ଉଚିତ ।

ଖଟା ଫଳ:

ଖାଲି ପେଟରେ ଖଟା ଜାତୀୟ ଫଳ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । ଯେପରିକି କମଳା, ଲେମ୍ବୁ, ଅଙ୍ଗୁରୁ ଇତ୍ୟାଦି । ଏହାଦ୍ୱାରେ ପେଟରେ ଏସିଡ୍ ହୋଇଥାଏ । ଏକଥା ଠିକ୍ ଯେ, ଏହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରକୁ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ପ୍ରୋଟିନ୍ ମିଳିଥାଏ ସତ ମାତ୍ର ଏହା ଶରୀରରେ ପାଚନ ତନ୍ତ୍ରକୁ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଥାଏ । ଏଥିପାଇଁ ଖଟା ଜାତୀୟ ଫଳକୁ ଖାଲି ପେଟରେ ଖାଇବା ଆଦୌ ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।

କଫି:

ଖାଲି ପେଟରେ କଫି ପିଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ କ୍ଷତିକାରକ ହୋଇଥାଏ ।ଏହାଦ୍ୱାରା ଏସିଡିଟି ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଇଥଆଏ । କାରଣ କଫି ଶରୀରରେ ଥିବା ହାଇଡ୍ରୋକ୍କୋରିକ ଏସିଡକୁ ରୋକିଥାଏ ଯାହାଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ଡାଇଜେଷ୍ଟିକ୍ ସିଷ୍ଟମ ଠିକ୍ ଭାବରେ ସଂଚଳନ ହୋଇ ପାରି ନଥାଏ ଆଉ ଯାହା ପାଇଁ ଗ୍ୟାଷ୍ଟ୍ରିକ୍ ଭଳି ସମସ୍ୟା ଦେଖାଦେଇଥାଏ ।

ଅଫିସ ଯାଉଛନ୍ତି କି? ଯାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ରେ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ  ଅଫିସ ଯାଉଛନ୍ତି କି? ଯାଣନ୍ତୁ କେଉଁ ସବୁ ଖାଦ୍ୟ ସକାଳ ଜଳଖିଆ ରେ ନେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ

Related posts

ଡେଙ୍ଗୁ ରୋଗ ର ଆତଙ୍କ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଡେଙ୍ଗୁ ବିଷୟରେ କିଛି କଥା, ରୋଗର ଲକ୍ଷଣ ଓ ନିରାକରଣ

Krishna Kumar Manoj

ବିଶ୍ୱ ମାତୃ ଦିବସ:ମା’ପାଇଁ ଦିନଟିଏ!

Krishna Kumar Manoj

22nd Asian Athletics Championships To Be Held In Bhubaneswar From 5 to 9 July

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More