VASTU

କେଉଁ ସମୟରେ ତୁଲସୀ ଗଛରୁ ପତ୍ର ଆଣିଲେ କ’ଣ ହୁଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ତୁଲସୀ ଗଛରେ ରହିଛି ଅନେକ ମହତ୍ଵ

ହିନ୍ଦୁ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ତୁଳସୀକୁ ସବୁଠାରୁ ପବିତ୍ର ବୋଲି ମାନାଯାଏ । ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ମାଆ ତୁଳସୀଙ୍କୁ ସ୍ମରଣ କରି ପତ୍ର ଛିଡ଼ାଇବା ଉଚିତ । ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କର ଅତି ପ୍ରିୟ ତୁଳସୀ । ତୁଳସୀ ପତ୍ର ବିନା ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପୂଜା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ପ୍ରତି ଘର ଅଗଣାରେ ଦେବୀ ଭାବରେ ତୁଳସୀ ଗଛକୁ ପୂଜା କରାଯାଏ । ବେଳେ ବେଳେ ଅନେକ ଯତ୍ନ ନେବା ପରେ ବି ତୁଳସୀ ଗଛଟି ବଂଚି ନ ଥାଏ ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ସଂଧ୍ୟା ସମୟରେ ଗଛରୁ ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାନ୍ତୁ ନାହିଁ, ଗଛଟି ବଂଚି ନଥାଏ। କାରଣ ଏହି ତୁଳସୀ ପତ୍ରକୁ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ । ପୁରାଣ ଅନୁସାରେ ସଂଧ୍ୟା ସମୟ ଉପଯୁକ୍ତ ସମୟ ନୁହେଁ ।

ତୁଳସୀ ଗଛରେ କେତେ ବେଳେ କଇଁଚି, ଛୁରୀ ଆଦି ଲୁହ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରି ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାନ୍ତୁ ନାହିଁ । କାରଣ ତୁଳସୀ ବୃକ୍ଷ ମୂଳରେ ଗଙ୍ଗା ଓ ଡାଳପତ୍ରରେ ଦେବୀ ଦେବତାମାନେ ବାସ କରନ୍ତି ।

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ  ବିଭିନ୍ନ ତିଥୀ ବାର ମାନି ତୁଲସୀ  ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାନ୍ତୁ । ବାମ ହାତରେ କେବେ ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାଇବେ ନାହିଁ । କାରଣ ଏହା କଲେ ଭଗବାନଙ୍କୁ ଅସମ୍ମାନ ହୋଇଥାଏ ।

ବାରମ୍ବାର ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାଇବା ଉଚିତ ନୁହେଁ, ସବୁବେଳେ ଗଛର ସାମର୍ଥ୍ୟ ଦେଖି ପତ୍ର ଛିଣ୍ଡାଇବା ଆବଶ୍ୟକ । ଯଦି ଉପଯୁକ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ଓ ପାଣି ନପାଏ ତେବେ ଗଛଟି ବଂଚି ନଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ମତ : ମଧୁମେହ ରୋଗୀଙ୍କ ପାଇଁ ଭେଣ୍ଡି କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

ପ୍ରଚୁର ପଇସା ରୋଜଗାର କରିବା ପରେ ବି ଘରେ ସୁଖ ଶାନ୍ତି ନାହିଁ , ଜାଣନ୍ତୁ ଏପରି କାହିଁକି ହୁଏ

ENO Beuro

ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କର ଏହି ରୁଦ୍ରାକ୍ଷ ପିନ୍ଧିବା ଦ୍ଵାରା କି ଲାଭ ମିଳିଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ 

ENO Beuro

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରେ ରଖନ୍ତୁ ଏହି ସାମଗ୍ରୀ,ଦୂର ହେବ ବାସ୍ତୁଦୋଷ

ENO Beuro

Leave a Comment