EnewsOdia.Com

କାହିଁକି ସେନାଙ୍କ ପାଇଁ ନିଷେଧ ହୋଇନଥାଏ ମଦ : ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

ଭାରତୀୟ ସେନାର ଯବାନଙ୍କ ଜୀବନ ଅତ୍ୟନ୍ତ କଠିନ ଏବଂ ଅନୁଶାସନପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ଦେଶର ରକ୍ଷା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ ପ୍ରତିକ୍ଷଣ ସଜାଗ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ ଏବଂ ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ମୂଳ ନିୟମ ଏବଂ ଉଚ୍ଚ ଭାବନାରେ ରହିବା ଜରୁରୀ ହୋଇଥାଏ। ଏହାଦ୍ବାରା ସେମାନଙ୍କୁ ଫିଟ୍ ରହିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ସବୁବେଳେ ଫିଟ ରହୁଥିବା ଜବାନଙ୍କୁ ମଦ ବୋତଲରେ ବହୁ ମାତ୍ରାରେ ରିହାତି ମିଳିଥାଏ। ମଦ ସ୍ବାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ହାନିକାରକ ହୋଇଥାଏ। ଏହା ଯବାନମାନଙ୍କ ପାଇଁ ନିଷେଧ ହେବା ପରିବର୍ତେ ଯବାନମାନଙ୍କୁ ମଦରେ ରିହାତି ମିଳିଥାଏ।

ଯବାନଙ୍କୁ ବହୁତ ସମସ୍ୟାମୂଳକ ପରିସ୍ଥିତିରେ ଦେଶରକ୍ଷା କାମ କରିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ସେମାନେ ଥଣ୍ଡା ଜାଗାରେ ମଧ୍ୟ ସୀମାରେ ଛିଡ଼ା ରହିଥାଆନ୍ତି। ଏପରି ସ୍ଥାନରେ ଏବଂ ପରିସ୍ଥିତିରେ ମଦ ଯବାନଙ୍କୁ ଗରମ ଏବଂ ଜୀବିତ ରହିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ।

ଯବାନଙ୍କୁ ନିଜ ପରିବାରଠୁ ଦୂରରେ ରହିବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ। ସେମାନେ ଫାଙ୍କା ଥିବାବେଳେ ତାଙ୍କୁ ଏକାକୀପଣ ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ। ମଦ ପିଇବା ଦ୍ବାରା ତାଙ୍କୁ ସମୟ ଅତିବାହିତ କରିବାକୁ ସାହାଯ୍ୟ ମିଳିଥାଏ। ସେନାରେ ନୂଆ ଯବାନ ଭର୍ତ୍ତି ହେଲେ ତାଙ୍କୁ ସ୍ବାଗତ କରିବା ପାଇଁ ସମସ୍ତଙ୍କୁ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ମଦ ପିଇବାକୁ ପଡ଼ିଥାଏ।

ପଢନ୍ତୁ: ରାଜ୍ୟର ସମସ୍ତ ଆମ୍ବୁଲାନ୍ସ ଗୋଟିଏ କଣ୍ଟ୍ରୋଲ ରୁମରୁ ହେବେ ପରିଚାଳିତ

ସମ୍ବନ୍ଧିତ ଖବର

ଗ୍ୟାଲେରିଆ ମଲ୍‌ ଜବରଦଖଲ ଭାଙ୍ଗିବାକୁ ଡର !

Ratnamani Maharana

ସାହିତ୍ୟରେ ଓଲ୍‌ଗା ଓ ହ୍ୟାଣ୍ଡ୍‌କେଙ୍କୁ ନୋବେଲ

Ratnamani Maharana

ନୋକିଆ ନାମରେ ସ୍ମାର୍ଟ ଟିଭି ବିକିବ ଫ୍ଲିପ୍‌କାର୍ଟ

Ratnamani Maharana

ଧନତେରସ୍‌ରେ ବୋହିନେଲେ ୧୭୦ କୋଟିର ସୁନା

Ratnamani Maharana

ଆସିଲା ବର୍ଷା ପରର ବିକଳ ଚିତ୍ର, ପିପିଲିରେ କୃତ୍ରିମ ବନ୍ୟା

Ratnamani Maharana

ଜନଶୁଣାଣି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସମୟରେ କେନ୍ଦ୍ରାପଡା ଜିଲ୍ଲାପାଳଙ୍କୁ ଘେରିଗଲେ ଷଣ୍ଢପଲ

Ratnamani Maharana