• Home
  • LIFESTYLE
  • ଆପଣ ଶୋଇବା ପରେ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ
LIFESTYLE

ଆପଣ ଶୋଇବା ପରେ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ

ଗୋଟିଏ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଦିନଟି କଟିବାପରେ ସମସ୍ତେ ଟିକେ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି  । କିନ୍ତୁ ଶୋଇବା ପରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଦରୁ ଚମକି ଉଠିପଡିଥାନ୍ତି  । କେବେ ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି ଏପରି କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ , ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ୬୦ରୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଶୋଇବା ପରେ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି  । ଏହି ଝଟ୍‌କା ସାଧାରଣତଃ କଞ୍ଚା ନିଦ ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ  ।

ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ପଛରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାରଣ ଦର୍ଶାଇଥାନ୍ତି । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଧାରଣା ରହିଛି ଯେ, ସେମାନେ ସ୍ୱପ୍ନ ଦୁନିଆରେ ପଡୁଥିବା କିମ୍ୱା କିଛି ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଆସୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ,

ଥକ୍କା ଅନୁଭବ ହେବା, ଚିନ୍ତିତ ରହିବା ବା କଫିନ୍ ପାନ ପରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଝଟକା ଲାଗିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ କି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅନୁଧ୍ୟାନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ।
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଶାରିରୀକ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ଝଟକାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅନୁଧ୍ୟାନ ସମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୋଇବା ସମୟରେ ମାଂସପେଶୀରେ ବ୍ୟଥା ଥିବା କରାଣରୁ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ତାହା ହାଲକା ଭାବେ ହୋଇଥାଏ ।

ଆପଣ ଶୋଇବା ପରେ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ sleep jerks

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲାଉ ଜୁସ୍ ର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

Related posts

ଜୀବନରେ ସଫଳତା ଚାହୁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ୪ଟି ଭୁଲ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ

Krishna Kumar Manoj

ମୁହଁ ନ ଧୋଇ ପାଣି ପିଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ ?

Krishna Kumar Manoj

ବିମାନରେ ଦୀର୍ଘ ଯାତ୍ରା ସମୟରେ ନିଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ଏହି ୪ଟି ଜିନିଷ ? ନଚେତ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ଅସୁବିଧାରେ !

Krishna Kumar Manoj

3 comments

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More