LIFESTYLE

ଆପଣ ଶୋଇବା ପରେ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ

ଗୋଟିଏ ବ୍ୟସ୍ତବହୁଳ ଦିନଟି କଟିବାପରେ ସମସ୍ତେ ଟିକେ ଶାନ୍ତିରେ ଶୋଇବାକୁ ଚାହିଁଥାନ୍ତି  । କିନ୍ତୁ ଶୋଇବା ପରେ ଅନେକ ଲୋକ ନିଦରୁ ଚମକି ଉଠିପଡିଥାନ୍ତି  । କେବେ ଆପଣ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି ଏପରି କାହିଁକି ହୋଇଥାଏ , ଏକ ଗବେଷଣା ଅନୁଯାୟୀ ୬୦ରୁ ୭୦ ପ୍ରତିଶତ ଲୋକ ଶୋଇବା ପରେ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି  । ଏହି ଝଟ୍‌କା ସାଧାରଣତଃ କଞ୍ଚା ନିଦ ସମୟରେ ହୋଇଥାଏ  ।

ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ ବ୍ୟକ୍ତି ଏହା ପଛରେ ଭିନ୍ନ ଭିନ୍ନ କାରଣ ଦର୍ଶାଇଥାନ୍ତି । କିଛି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଧାରଣା ରହିଛି ଯେ, ସେମାନେ ସ୍ୱପ୍ନ ଦୁନିଆରେ ପଡୁଥିବା କିମ୍ୱା କିଛି ଚିନ୍ତା କରୁଥିବା ସମୟରେ ତାଙ୍କ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଆସୁଥିବା କହିଛନ୍ତି ।

ବୈଜ୍ଞାନିକଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ,

ଥକ୍କା ଅନୁଭବ ହେବା, ଚିନ୍ତିତ ରହିବା ବା କଫିନ୍ ପାନ ପରେ ଶୋଇବା ଦ୍ୱାରା ଝଟକା ଲାଗିଥାଏ । ଯେତେବେଳେ କି ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ ଏହି ଅନୁଧ୍ୟାନ ଉପରେ କୌଣସି ପ୍ରମାଣ ନାହିଁ ।
ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ବିଶେଷଜ୍ଞଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ସନ୍ଧ୍ୟା ସମୟରେ ହୋଇଥିବା ଶାରିରୀକ ବ୍ୟାୟାମ ମଧ୍ୟ ଏହି ଝଟକାର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ପର୍ୟ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଅନୁଧ୍ୟାନ ସମ୍ନାକୁ ଆସିନାହିଁ, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ସମ୍ବନ୍ଧରେ ଠିକ୍ ତଥ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି ।

ଅନ୍ୟ ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଶୋଇବା ସମୟରେ ମାଂସପେଶୀରେ ବ୍ୟଥା ଥିବା କରାଣରୁ ଶରୀରରେ ଝଟକା ଅନୁଭବ କରିଥାନ୍ତି । ତାହା ହାଲକା ଭାବେ ହୋଇଥାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଲାଉ ଜୁସ୍ ର ଉପକାରିତା ବିଷୟରେ

Related posts

ନିୟମିତ ଭାବେ ଆଳୁରସ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ସମସ୍ୟା! ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେ ସମ୍ପର୍କରେ

ENO Beuro

ପ୍ରତିଦିନର ଭୋଜନ କେମିତି କରିବେ ତା ଉପରେ କିଛି ବିଶେଷ ତଥ୍ୟ

ENO Beuro

ଖାଲିପେଟରେ ଚା’ ପିଇଲେ କେଉଁ ସବୁ ସମସ୍ୟା ହୋଇଥାଏ ଜାଣନ୍ତୁ?

ENO Beuro

3 comments

Leave a Comment