LIFESTYLE

ସୁନା ପାଉଁଜିକୁ ପାଦରେ ପିନ୍ଧାଯାଏ ନାହିଁ କାହିଁକି ? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ କ’ଣ

ସୁନାକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ମାନାଯାଏ

ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ପାଉଁଜି ପିନ୍ଧିଥାନ୍ତି । ବିବାହିତ ମହିଳାମାନଙ୍କ ପାଉଁଜି ପିନ୍ଧିବା ବହୁତ ପ୍ରିୟ । ପାଦର ଆଙ୍ଗୁଠି ହେଉ ବା ପାଉଁଜି ଏସବୁ ରୂପାରେ ତିଆରି ପିନ୍ଧନ୍ତି । ହେଲେ ସୁନା  ପିନ୍ଧାଯାଏ ନାହିଁ କାହିଁକି । ଏକ ଗବେଷଣାରୁ ଜଣାପଡିଛି କି ମସ୍ତିକ ସବୁ ବେଳେ ଗରମ ହୋଇଥାଏ ଓ ପାଦ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ ।

ଶରୀରର ତାପମାତ୍ରାକୁ ସମତୁଲ କରିବା ପାଇଁ ପାଦ ତଳେ ରୂପା ପରିଧାନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ସୁନା ଗହଣା ଗରମ ଓ ରୂପାର ଗହଣା ଥଣ୍ଡା ହୋଇଥାଏ । ତେଣୁ କୁହାଯାଏ  ପାଦ ତଳେ ରୂପା ପିନ୍ଧିଲେ ଶୀତଳତାକୁ ସନ୍ତୁଳନ ବଜାୟ ରହିଥାଏ । ରୂପାର ମୁଦି ଆଦି ପାଦରେ ପିନ୍ଧିବା ହେତୁ ମାସିକ ଚକ୍ର ନିୟମିତ ରହିଥାଏ ।

ଭାରତୀୟ ପରମ୍ପରା ଅନୁସାରେ ସୁନାକୁ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସ୍ୱରୂପ ଅଟେ । ଧାର୍ମିକ ରୂପରେ ଦେଖିବାକୁ ଗଲେ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ସବୁଠାରୁ ପ୍ରିୟ ବସ୍ତୁ ସୁନା । ସୁନା ଶରୀରର ତଳ ଭାଗରେ ପରିଧାନ କରାଯାଇ ନ ଥାଏ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ସ୍ୱରୁପ ସୁନାର ପାଦରେ ପରିଧାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ତାହାର ଅପମାନ ହୋଇଥାଏ । ଯେଉଥିପାଇଁ ସୁନାକୁ ପାଦରେ ପିନ୍ଧାଯାଏ ନାହିଁ । ସୁନାକୁ ପାଦରେ ପିନ୍ଧିବା ଅଶୁଭ ମଧ୍ୟ ମାନଯାଏ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଉପସ୍ଥିତିରେ ନାମାଙ୍କନପତ୍ର ଦାଖଲ କଲେ ସୌମ୍ୟରଂଜନ ,ପ୍ରଶାନ୍ତ ଓ ଅଚ୍ୟୁତ

Related posts

ଖରାଦିନେ ଅଧିକ କେଶ ଝଡୁଛି କି? ତେବେ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ଘରୋଇ ଉପଚାର!

ENO Beuro

ଅତ୍ୟଧିକ ଛେନା ଖାଉଛନ୍ତି କି? ତେବେ ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀର ଉପରେ କଣ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ

ENO Beuro

ଦାନ୍ତ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ପାଇଁ ଚିନ୍ତିତ କି ? ଏଥିରୁ ମୁକ୍ତି ପାଇବା ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ କିଛି ଘରୋଇ ଉପାୟ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment