LIFESTYLE

ମିଠା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

ଗୁଡରେ ତିଆରି ମିଠା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

ମିଠା ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଓ ସମସ୍ତେ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି । କୌଣସି ବାହାଘର କିମ୍ବା ଘରକୁ ଅତିଥି ଆସିଲେ ମିଠା ଖାଇଥାଆନ୍ତି । ଏମିତି ବି କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି  ଖାଇସାରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି  ଥାଆନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମିଠା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଗୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ ।

ଆମେ ଯେତେବେଳେ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଉ ପେଟ ଭିତରେ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ହେଇଥାଏ । ଯାହା ପାଇଁ ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଏ । କିନ୍ତୁ ମିଠା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମିଠାରେ ଥିବା କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟର ପାଇଁ ପାଚନ କ୍ରିୟା ଧୀରେ ହେଇଥାଏ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ ଖାଇ ସାରିଲା ପରେ ମିଠା ଖାଇବା ଉଚିତ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଦେହ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।

ଯେଉଁ ମାନେ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସ୍ତର ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ କମ ହେଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ମିଠା ଖାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।କିନ୍ତୁ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଚିନି ଅପେକ୍ଷା ଗୁଡରେ ତିଆରି ମିଠା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଭଲ ।
ମିଠା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ sweets 1
ପଢନ୍ତୁ ;

୮ମ ଓଡିଆ ଫିଲ୍ମ ଫେୟାର ଆୱାର୍ଡ ୨୦୧୭

Related posts

ଜିରା ଓ ଗୁଡ଼ ମିଶ୍ରିତ ପାଣି ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ଅନେକ ରୋଗ! ଜାଣିରଖନ୍ତୁ ଏହି ପାନୀୟ ପିଇବା ଦ୍ଵାରା ଶରୀରରୁ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂରହୋଇଥାଏ?

Krishna Kumar Manoj

କପାଳ ଦେଖି ଜାଣନ୍ତୁ ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ କଥା ସମ୍ପର୍କରେ !

Krishna Kumar Manoj

ଦେହରେ ଲେମ୍ବୁ ରସ ଲଗାଇବା ଦ୍ଵାରା କଣ ଫାଇଦା ମିଳିଥାଏ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More