LIFESTYLE

ମିଠା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଯୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ

ଗୁଡରେ ତିଆରି ମିଠା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

ମିଠା ସମସ୍ତଙ୍କ ପ୍ରିୟ ଓ ସମସ୍ତେ ଖାଇବାକୁ ପସନ୍ଦ ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି । କୌଣସି ବାହାଘର କିମ୍ବା ଘରକୁ ଅତିଥି ଆସିଲେ ମିଠା ଖାଇଥାଆନ୍ତି । ଏମିତି ବି କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଅଭ୍ୟାସ ଅଛି  ଖାଇସାରିବା ପରେ ଏହାକୁ ଖାଇବାକୁ ଭଲ ପାଆନ୍ତି  ଥାଆନ୍ତି । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ମିଠା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଉପଗୋଗୀ ଜାଣନ୍ତୁ ।

ଆମେ ଯେତେବେଳେ ମସଲାଯୁକ୍ତ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇଥାଉ ପେଟ ଭିତରେ ଏସିଡ୍ ପରିମାଣ ବୃଦ୍ଧି ହେଇଥାଏ । ଯାହା ପାଇଁ ପାଚନ ପ୍ରକ୍ରିୟା ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି ପାଏ । କିନ୍ତୁ ମିଠା ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ମିଠାରେ ଥିବା କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟର ପାଇଁ ପାଚନ କ୍ରିୟା ଧୀରେ ହେଇଥାଏ । ଡାକ୍ତରଙ୍କ ମତରେ ଖାଇ ସାରିଲା ପରେ ମିଠା ଖାଇବା ଉଚିତ । ଏହା ଦ୍ଵାରା ଦେହ ସୁସ୍ଥ ରହିଥାଏ ।

ଯେଉଁ ମାନେ ଅଧିକ ଖାଦ୍ୟ ଖାଆନ୍ତି ସେମାନଙ୍କର ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପର ସ୍ତର ଶରୀର ମଧ୍ୟରେ କମ ହେଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଅନେକ ସମସ୍ୟା ଦେଖାଯାଏ । ଏଥିପାଇଁ ମିଠା ଖାଇବା ଜରୁରୀ ଅଟେ ।କିନ୍ତୁ ମନେ ରଖନ୍ତୁ ଚିନି ଅପେକ୍ଷା ଗୁଡରେ ତିଆରି ମିଠା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଭଲ ।

ପଢନ୍ତୁ ;

୮ମ ଓଡିଆ ଫିଲ୍ମ ଫେୟାର ଆୱାର୍ଡ ୨୦୧୭

Related posts

ରକ୍ତଚାପଜନିତ ଅସୁବିଧାକୁ ଦୂର କରିବାକୁ ଖାଆନ୍ତୁ “ରାଶି ଲଡୁ” ,ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ଵାରା କେଉଁ କେଉଁ ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇଥାଏ?

ENO Beuro

ରୋଷେଇ କରୁଥିବା ସମୟରେ ମହିଳାମାନେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

ENO Beuro

ସୁସ୍ଥ ଶରୀର ପାଇଁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୪ଟି ଟିପ୍ସ

ENO Beuro

1 comment

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More