• Home
  • ASTRO
  • VASTU
  • ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ କ’ଣ ପାଇଁ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?
VASTU

ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ କ’ଣ ପାଇଁ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ?

ପୂଜା ସମୟରେ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଏ

ସମସ୍ତେ ମନ୍ଦିର ଜାଆନ୍ତି । ପୂଜା ସମୟରେ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଇଥାଏ । ଭଗବାନଙ୍କ ପରିକ୍ରମା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଅନେକ ପୁର୍ଣ୍ୟ ପ୍ରାପ୍ତି ହେଇଥାଏ ।  ଯେଉଁ ମନ୍ଦିରରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ ବିଧି ବିଧାନ ସହକାରେ ଭଗବାନ ଙ୍କ ମୂର୍ତି ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥାଏ ସେହି ସ୍ଥାନ ରେ ସର୍ବଦା ଦୈବିକ ଶକ୍ତି ରହିଥାଏ । ଭଗବାନଙ୍କୁ ପରିକ୍ରମା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହି ସକାରତ୍ମକ ଶକ୍ତିର ପ୍ରଭାବ ଆମ ଉପରେ ପଡିଥାଏ ।

ଆଜିର ଏହି ବିଜ୍ଞାନ ଯୁଗରେ ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନେ କହିଛନ୍ତି କି ମନ୍ଦିର ପରିସର ରେ କିଛି ସକାରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ରହିଥାଏ ।  ଯାହା କି ସେଠାକାର ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣ ଏବଂ ଧାର୍ମିକ ଉଦେଶ୍ୟ ଯୋଗୁ ହେଇଥାଏ ।  ଏହା ହିଁ କାରଣ ରହିଥାଏ କି ଧାର୍ମିକ ସ୍ତଳୀକୁ ଯିବାଦ୍ୱାରା ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ପ୍ରାପ୍ତ ହେଇଥାଏ ।

ଯେଉଁ ଦେବୀ ଦେବତାଙ୍କ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଉଛି , ସେ ସମୟରେ ତାଙ୍କ ମନ୍ତ୍ରର ଜପ କରନ୍ତୁ ।  ପରିକ୍ରମା ସମୟରେ ମନରେ କୌଣସି ଖରାପ ଭାବନା , ଦୁଃଖ ଆଦି ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ ।  ଖାଲି ପାଦ ରେ ହିଁ ଭଗବାନଙ୍କ ପରିକ୍ରମା କରନ୍ତୁ ।  ଯଦି ପରିକ୍ରମା କରିବା ସମୟରେ ତୁଳସୀ କିମ୍ବା ରୁଦ୍ରାକ୍ଷର ମାଳା ପିନ୍ଧିବେ ତ ଆହୁରି ଶୁଭ ହେବ । ଆପଣଙ୍କ ସବୁ ଇଛା ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ । ଆପଣ ସଦେବ ଖୁସିରେ ରହିବେ ।

ସେହିପରି ଧାର୍ମିକ ମାନ୍ୟତା ଅନୁସାରେ ଯେବେ ଗଣେଶ ଓ କାର୍ତିକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସଂସାରର ପରିକ୍ରମା କରିବାର ଆଲୋଚନା ହେଇଥିଲା ତ ସେହି ସମୟରେ ଗଣେଶ ନିଜ ର ଚତୁରତାର ଵାଳରେ ନିଜ ପିତା ଶିବ ଓ ମାତା ପାର୍ବତୀଙ୍କ ପରିକ୍ରମା କରିଥିଲେ ।

ମନ୍ଦିର ପରିସରରେ କ’ଣ ପାଇଁ ପରିକ୍ରମା କରାଯାଏ ଜାଣନ୍ତୁ ? Tample 1

ପଢନ୍ତୁ ;

ବିବାଦରେ ଫସିଯାଇଛି ‘ଇ ସମୟ’ : ଟ୍ୱିଟ କରି ସମାଲୋଚନା କଲେ ଅଭିନେତ୍ରୀ ଅନୁଷ୍କା

Related posts

ବାସ୍ତୁଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁସାରେ ଘରର ଦ୍ଵାରା ପାଖରେ ଏହି ୫ଟି ଜିନିଷ ରଖନ୍ତୁ ନାହିଁ

Krishna Kumar Manoj

ପୂଜା କରିବା ସମୟରେ ଏହି ଦିଗ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ ମିଳିବ ଭଗବାନଙ୍କ ଆର୍ଶୀବାଦ!

Krishna Kumar Manoj

ଠିକ ଅଛି ତ ଆପଣଙ୍କ ବେଡରୁମର ବାସ୍ତୁ ? ନଚେତ ବିଗିଡି ପରେ ଆପଣଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More