LIFESTYLE

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ସ୍ଵାମୀକୁ ପରେମେଶ୍ଵର ବୋଲି କାହିଁକି କୁହାଯାଇଥାଏ ! ଜାଣନ୍ତୁ

ସ୍ୱାମୀ ଯିଏ କି ଜଣେ ସାଧାରଣ ମଣିଷ , ସମସ୍ତ ମଣିଷ ପରି ତାଙ୍କର ମଧ୍ୟ ଦୁଇଟି ଆଖି, ଦୁଇଟି ନାକ , ଦୁଇଟି କାନ ରହିଥାଏ ।  ତ ଏହି ସବୁ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଭଗବାନ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ଏପରି କେଉଁ ଗୁଣ ଅଧିକ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ତ୍ରୀ ମାନେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କୁ ପରମେଶ୍ୱର ବୋଲି ମାନିଥାନ୍ତି ।  କଣ ସ୍ୱାମୀ ମାନଙ୍କ ପାଖରେ କିଛି ଯାଦୁର ବାଡ଼ି ଥାଏ କି ।  ସ୍ୱାମୀ ମାନେ କୌଣସି ଭଗବାନ ନୁହନ୍ତି ଏମାନେ ଜଣେ ସାଧାରଣ ମଣିଷ  ଅଟନ୍ତି ।

ଝିଅ ଜନ୍ମ ହେବାରୁ ନେଇକି ମାରିବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଏପରି ଅନ୍ଧ ବିଶ୍ୱାସରେ ରଖାଯାଇଥାଏ କି ଝିଅ ସର୍ବଦା ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଗୋଡ ତଳର ଧୂଳି ସହ ସମାନ ।  କିନ୍ତୁ କଣ କେବେ ଦେଖିଛନ୍ତି କି ସ୍ୱାମୀମାନେ ତାଙ୍କ ସ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ପାଁଇ କୌଣସି ବ୍ରତ ଉପବାସ ରଖିବାକୁ ।  କାରଣ ସ୍ତ୍ରୀ ବି ତା ଘରର ଲକ୍ଷ୍ମୀ ।

ଅଧିକାଂଶ ସମୟରେ ବୟସ୍କ ଲୋକେ କିମ୍ବା ବ୍ରାହ୍ମଣ ପଣ୍ଡିତମାନେ କୁହନ୍ତି ଯେ  ସ୍ୱାମୀ ପରମେଶ୍ୱର ହେଇଥାଏ , ସେଥିପାଁଇ କେତେବେଳେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ କୌଣସି କଥାରେ ଯୁକ୍ତି କରିବା ଅନୁଚିତ । ଜଣେ ଭଲ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ସ୍ୱାମୀ ରୂପରେ ପାଇବାକୁ କୁମାରୀ ଝିଅ ମାନେ ୧୬ ସୋମବାର ବ୍ରତ ରଖିଥାନ୍ତି ।

ପୂର୍ବ ସମୟରେ ଲୋକେ ଲେଖା ପଢା କରିବା ପାଈ ସଂସ୍କୃତ ଭାଷାର ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ।  କିନ୍ତୁ ଏହା ନୁହଁ କି ପୁରୁଣା ସମୟରେ ଯାହା କିଛି ଭି ଲେଖା ଯାଇଛି ସବୁକୁ ଆମେ ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ବୋଲି ମାନିବା ଉଚିତ ।  ଆଜି କାଲିର ଲୋକେ ଯେ କୌଣସି ପଣ୍ଡିତ ଦ୍ୱାରା ଲେଖା ଯାଇଥିବା ବହି କୁ ଗ୍ରନ୍ଥ ବୋଲି ମାନି ନିଅନ୍ତି ।  କିନ୍ତୁ ଆପଣ ମାନେ ଜାଣି ରଖିବା ଉଚିତ ଯେ ଗୀତା ଠାରୁ ବଳିକି ଧର୍ମ ଗ୍ରନ୍ଥ ଆଉ କଣ ବା ଥାଇପାରେ ।

ଯେପରି ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ କି ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ବିବାହ ସମୟରେ ସ୍ୱାମୀ ସ୍ତ୍ରୀ ଅଗ୍ନି ଚାରିପଟେ ୭ ଥର ପରିକ୍ରମା କରିଥାନ୍ତି । ଏଠାରେ ପ୍ରତିଟି ପରିକ୍ରମର ଅଲଗା ଅଲଗା ଅର୍ଥ ହେଇଥାଏ।  ସେଥିରୁ ଗୋଟେ ପରିକ୍ରମର ଅର୍ଥ ହେଲା କି ଦୁହେଁ ଦୁହିଁଙ୍କର ସର୍ବଦା ସୁଖ ଦୁଃଖରେ ସାଥି ହୋଇ ରହିବ ।  କିନ୍ତୁ ଏହା କୌଣସି ଠାରେ କୁହାଯାଇନିକି ଯେ ସ୍ତ୍ରୀର ପତି ହିଁ ପରମେଶ୍ୱର । କିନ୍ତୁ ସ୍ଵାମୀଙ୍କୁ ସମ୍ନାନ ଦେବା ଉଚିତ । ଆଉ ସ୍ଵାମୀ ବି ତା ସ୍ତ୍ରୀ କୁ ସେତିକି ଆଦର କରିବା ଉଚିତ । ଏହାଦ୍ଵାରା  ଦୁହିଁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଭଲପାଇବା ଜାଗ୍ରତ ହୋଇଥାଇ ଏବଂ ପରିବାରରେ ସୁଖଶାନ୍ତି ରହିଥାଏ।

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ? ସ୍ଵାମୀକୁ ପରେମେଶ୍ଵର ବୋଲି କାହିଁକି କୁହାଯାଇଥାଏ ! ଜାଣନ୍ତୁ husband and wife

 

ପଢନ୍ତୁ ;

ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ବନ୍ଦ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଇ-ୱାଲେଟ୍ ସେବା

Related posts

ହୃଦ୍‌ ଜନିତ ସମସ୍ୟା ଦୂର କରିବା ସହ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ପରିମାଣ ମଧ୍ୟ କମ କରିଥାଏ ଟମାଟୋ ଜୁସ୍‌!

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଘରେ କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିବେ ହେୟାର ଅଏଲ

ENO Beuro

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ବ୍ଲଡ ଗ୍ରୁପରୁ ଆପଣଙ୍କ ବେକ୍ତିତ୍ଵ

ENO Beuro

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More