LIFESTYLE

ଯୁବକମାନେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ କାହିଁକି ଚନ୍ଦାପଣର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ

କେଶ ମଣିଷର ସୌନ୍ଦାର୍ଯକୁ ବଢାଇଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଆଜିକାଲିର ଯୁବପିଢୀ ଚନ୍ଦାପଣର ଶିକାର ହେଉଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ କ’ଣ ହେବ ଯଦି ଆପଣ ବୟସ ବଢିବା ପୂର୍ବରୁ ଚନ୍ଦା ହୋଇଯାଉଛନ୍ତି। ଏଥିପାଇଁ ଅନେକ ଉପାୟ ଆପଣାଇଲେ ମଧ୍ୟ କିଛି ସୁଫଳ ମିଳୁନି । ବହୁତ ଯତ୍ନ ଓ ଅନେକ ପ୍ରଡକ୍ଟ ବ୍ୟବହାର ସତ୍ୱେ ଏହି ସମସ୍ୟାର କୌଣସି ସମାଧାନ ମିଳୁନି। ଏହି ସମସ୍ୟା ଏବେ ସମସ୍ତଙ୍କ ପକ୍ଷେ ଦେଖାଗଲାଣି।

ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଚନ୍ଦା ହେବାର କାରଣ କଣ ହୋଇପାରେ-

  1. ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟ ଶୃଙ୍ଖଳ ଯଦି ଠିକ ନୁହଁ, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ କେଶରେ ଉପରେ ଏତେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇବ ଯେତେ ଶରୀର ଉପରେ ନୁହଁ । ଏଥିରୁ ରକ୍ଷା ପାଇବା ପାଇଁ ଖାଦ୍ୟରେ ପ୍ରୋଟିନ, ଭିଟାମିନ ଓ ମିନେରାଲ୍ସ ସାମିଲ କରନ୍ତୁ ।
  2. ଔଷଧ ତଥା ରୋଗ ପୁରୁଷଙ୍କ ହରମୋନକୁ ଗଡବଡ କରିଥାଏ । ଏଥିଯୋଗୁଁ ପୁରୁଷମାନଙ୍କର ଚନ୍ଦାପଣର ଆଉ ଏକ ମୁଖ୍ୟ କାଣ ହୋଇପାରେ।
  3. କେଶକୁ ରକ୍ତ ଜରିଆରେ ଅକ୍ସିଜେନ ମିଳିଥାଏ। ଧୂମ୍ରପାନ କରିବା ଦ୍ୱାରା ରକ୍ତରେ ଅକ୍ସିଜେନର ମାତ୍ରା କମ ହୋଇଥାଏ। ଯୁବକଙ୍କ ଚନ୍ଦାପଣର ଏହା ମଧ୍ୟ ଆଉ ଏକ କାରଣ ହୋଇପାରେ । ଏହାସହ ଆପଣ ଯଦି ଠିକରେ ଶୋଉ ନାହାନ୍ତି, ତେବେ ମଧ୍ୟ ଏହା କେଶ ଉପରେ ବିଶେଷ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ।
  4. ବିନା କାରଣରେ କେଶ ଝଡିିବା ବଂଶଗତ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। କିନ୍ତୁ ଏଥିରେ ମଧ୍ୟ ବଡ ସମସ୍ୟା ରହିଛି । ବିଷାଦ ଓ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟଶୃଙ୍ଖଳ ମଧ୍ୟ ଏହାର କାରଣ ହୋଇପାରେ। କେବଳ ପୁରୁଷଙ୍କୁ ନୁହଁ ଏହା କମ ବୟସର ଝିଅଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ପାଇଁ ମିଳୁଛି।
  5. ଆଜିକାଲି ସମସ୍ତ ଯୁବକଙ୍କ ଠାରୁ ବୃଦ୍ଧ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସମସ୍ତେ ବିଷାଦର ଶିକାର। ବଷାଦ ମଧ୍ୟ ଚନ୍ଦାପଣର ଆଉ ଏଖ ମୁଖ୍ୟ କାରଣ।

ଯୁବକମାନେ ଅଳ୍ପ ବୟସରେ କାହିଁକି ଚନ୍ଦାପଣର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହାର କାରଣ blad

ପଢନ୍ତୁ;

ପାର୍ଟନରଙ୍କୁ ଖୁସି କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି କି ? ତେବେ ଏହି ସବୁ କଥା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ

Related posts

ସବୁବେଳେ ଥକ୍କା ଲାଗୁଛି କି ? କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ଅଣଦେଖା, ନଚେତ ଭବିଷ୍ୟତରେ ବଡ଼ ସମସ୍ୟାରେ ପଡି ପାରନ୍ତି

Krishna Kumar Manoj

ପ୍ରତିଟି ସମ୍ପର୍କକୁ ସୁଦୃଢ଼ କରିଥାଏ ଆଲିଙ୍ଗନ!

Krishna Kumar Manoj

ନିଜର ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ନେଇ ଚିନ୍ତିତ ଅଛନ୍ତି କି ? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଶ୍ୟାମଳ ରଙ୍ଗକୁ ଦୂର କରିବାର ଘରୋଇ ଉପଚାର

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More