• Home
  • LIFESTYLE
  • ଯୋଗ ନା ଜିମ : ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଟା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ
LIFESTYLE

ଯୋଗ ନା ଜିମ : ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଟା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ

ଆପଣ  ଦ୍ୱନ୍ଦରେ ପଡ଼ୁଛନ୍ତି କି ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଜିମ୍ ଯିବା ଲାଭଦାୟକ ନା ଶରୀର ପାଇଁ ଯୋଗ ଅଭ୍ୟାସ ଲାଭଦାୟକ । ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ହିଁ ନିର୍ଭର କରିଥାଏ । ଜିମ୍ ଏବଂ ଯୋଗର ଏହି ଉପକାରୀତା ସଂପର୍କରେ ଜାଣିଲେ ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେ କି ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଏମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ବେଶୀ ଉପକାରୀ କିଏ ?

ଜିମ୍ ଏବଂ ଯୋଗର ଉପକାରିତା

ଯୋଗ କରିବାଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କ ଶାନ୍ତ ହୋଇଥାଏ । ଏବଂ ଶରୀରକୁ ସକରାତ୍ମକ ଉର୍ଜା ମିଳିଥାଏ ।ଏହାକୁ କରିବାଦ୍ୱାରା ଶରୀର କୋମଳ ହୋଇଥାଏ । ପ୍ରତିଦିନ ଯୋଗ କଲେ ମନ ଖୁସି ରହିଥାଏ ।

କିନ୍ତୁ ଜିମର ପ୍ରଭାବ କେବଳ ଶରୀର ଉପରେ ହିଁ ପଡିଥାଏ । ଜିମ୍ ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ମାଂସପେସୀ ଅଧିକ ଶକ୍ତ ହୋଇ ଶରୀରକୁ ଆହୁରୀ ମଜଭୁତ କରି ଦେଇଥାଏ ।

ଯୋଗ ଏବଂ ଜିମ୍ ଉଭୟଙ୍କୁ କରିବା ପାଇଁ ହେଲେ ପ୍ରଥମେ ଆପଣଙ୍କୁ ତାଲିମ ନେବା ଜରୁରୀ । ଯଦି ଉଭୟକୁ ଭୁଲ ଢଙ୍ଗରେ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଏ ତେବେ ଏହାର ସିଧା ପ୍ରଭାବ ଶରୀର ଉପରେ ହିଁ ପଡିଥାଏ । ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣ ଅସୁସ୍ତ ହୋଇ ପଡିବେ ।

ଯୋଗ କରିବାଦ୍ୱାରା ଶରୀର କୋମଳ ହୋଇଥାଏ । ମାତ୍ର ଜିମ୍ ଦ୍ୱାରା ଶରୀରର ମାଂସପେସୀ ଅଧିକ ଶକ୍ତ ହୋଇ ଶରୀରକୁ ଆହୁରୀ ମଜଭୁତ କରି ଦେଇଥାଏ ।

ତେବେ ଜିମ କସରତ କରିବାଦ୍ୱାରା ଶୀଘ୍ର ଓଜନ ହ୍ରାସ ପାଇଥାଏ । ଏହାଦ୍ୱାରା ମନ ମଧ୍ୟ ଭଲ ରହିଥାଏ ଏବଂ ଶରୀର କ୍ରିୟାଶୀଳ ହୋଇଥାଏ ।

ଯୋଗ ନା ଜିମ : ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଟା ଆପଣଙ୍କ ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ yoga 3

ପଢନ୍ତୁ ;

ଏସ୍‌ ଅକ୍ଷରରୁ ଆରମ୍ଭ ହେଉଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିବିଶେଷଙ୍କ ସ୍ୱଭାବ କିପରି ଜାଣନ୍ତୁ

Related posts

କାହିଁକି ଜଣେ ପୁରୁଷ ଜୀବନରେ ଜଣେ ମହିଳା ବନ୍ଧୁ ରହିବା ଦରକାର ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

Krishna Kumar Manoj

କେଉଁ ରାଶିର ବ୍ୟକ୍ତି ସହଜରେ ପ୍ରେମରେ ପଡନ୍ତି ଜାଣନ୍ତୁ

Krishna Kumar Manoj

“ଚଟଣି” ଖାଦ୍ୟରେ ସ୍ଵାଦ ବଦଳାଇ ସହ ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ହିତକର ! ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ଶରୀର ପାଇଁ କେତେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ

Krishna Kumar Manoj

Leave a Comment

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More